piatok, 26 apríla, 2024

Nočný stolík ako funkčný doplnok k posteli – sprievodca výberom

Nočný stolík, spolu s posteľou, predstavuje nevyhnutnú súčasť spálňového nábytku. Hlavnú rolu by mala zohrávať jeho funkčnosť, ktorá je determinovaná hlavne správnymi rozmermi. Na aké atribúty je pri kúpe nočného stolíka nutné prihliadať? To sa dozviete v praktickom nákupnom poradcovi.

Rozmery nočného stolíka

Vo všeobecnosti platia nasledovné pravidlá:

  • výška nočného stolíka závisí od výšky postele, pričom do úvahy je potrebné brať rám postele aj výšku matraca,
  • šírka nočného stolíka závisí na dispozičných proporciách miestnosti a ostatných kusoch nábytku.

Správna výška nočného stolíka

Ak vlastníte krátku a nízku posteľ s výškou na úrovni cca 45 – 55 cm, optimálna výška nočného stolíka z hľadiska praktickosti (pre pohodlné odkladanie drobných položiek, napr. okuliare, kniha, hodiny atď.) je približne 40 – 45 cm. Pre stredne vysokú posteľ, ktorej priemerná výška je vrátane matraca na úrovni 60 cm platí, že by ste mali siahnuť po stolíku vysokom 50 – 55 cm. Pri vysokých posteliach s ložnou plochou nad 60 cm môžete využiť namiesto nočného stolíka dokonca komodu so zásuvkami, ktorá bude posteľ dokonale dopĺňať a zároveň poskytne viac úložného priestoru.

Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

Šírka nočného stolíka

Ako už bolo spomenuté, šírka nočného stolíka je determinovaná voľnou plochou v okolí postele, či už ide o manželskú posteľ 140×200 alebo jednolôžkovú posteľ 90×200 centimetrov, preto neexistuje presné číselné odporúčanie. Umiestnite ho však vždy niekoľko cm od bočného rámu, aby ste získali priestor na prehodenie periny alebo zastrčenie plachy za okraj postele. Pri výbere vhodných rozmerov zohľadnite aj bežnú večernú a rannú rutinu, aby bol stolík funkčný a vyhovoval vašim potrebám.

Ukladací priestor

Poznáte to – odkladacieho priestoru nikdy nie je dosť, preto určite oceníte nočný stolík so zásuvkami alebo otvorenú konštrukciu so spodnou policou, ktorá poskytuje dodatočné miesto na odloženie vecí. Ak vlastníte nočný stolík s otvorenými poličkami, zaobstarajte si do nich dekoratívny odkladací box alebo košík, do ktorého voľné predmety uložíte.

Materiál a farba nočného stolíka

Materiál, z ktorého bude nočný stolík vyrobený, ovplyvňuje jeho životnosť, ale aj celkový dojem a atmosféru spálne. Drevený nočný stolík s mosadznými úchytmi alebo vintage nočný stolík skvele doplní spálne v tradičnom a rustikálnom štýle, zatiaľ čo lesklé alebo matné nočné stolíky z kvalitných MDF dosiek sa hodia do minimalistických spální v modernom štýle. Zohľadnite aj predmety, ktoré plánujete na stolík umiestniť. Ak pôjde o objemné dekorácie a ťažké stolové lampy, vyberajte pevnejšie materiály, ideálne drevo – buk, dub, orech.

Väčšina ľudí sa snaží prispôsobiť farbu a dekor zvyšnému nábytku v spálni a docieliť súdržný vzhľad. Vyskúšajte upustiť od tohto konzervativizmu a nechajte vyniknúť jeho jedinečnosť. Kým svetlým a vzdušným izbám lichotia aj tmavé stolíky, ktoré svetlo pohltia, do tmavých priestorov vyberajte stolíky, ktoré svetlo odrážajú, tzn. biele nočné stolíky či sklenené.

Ak však chcete zostať verní štýlu vašej spálne a vytvoriť jednotný vzhľad, môžete si nočný stolík zakúpiť ako súčasť spálňového setu s posteľou, skrinkami a komodami.

Zdroj foto: All About Space / Shutterstock.com

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu