Bratislava, 1. júla 2021 – Nový covid pas, nazývaný tiež digitálny zelený certifikát, má zjednodušiť a predovšetkým zaistiť bezpečný pohyb obyvateľov a cestujúcich medzi hranicami štátov EÚ. Tento oficiálny certifikát akceptujú všetky členské štáty vrátane Slovenskej republiky. Podľa júnového prieskumu*, ktorý uskutočnila spoločnosť Kiwi.com v spolupráci s agentúrou STEM/MARK, väčšina Slovákov (65 %) verí, že covid pasy pomôžu zjednodušiť cestovanie a 61 % sa vďaka očkovaniu cíti pri cestovaní bezpečnejšie.
Digitálny COVID certifikát EU má slúžiť ako doklad o tom, že jeho držiteľ je zaočkovaný, prekonal COVID-19 alebo bol negatívne testovaný na toto ochorenie. Občania každého štátu sa môžu preukázať buď papierovou alebo digitálnou formou certifikátu vo svojom mobile. Digitálna forma obsahuje QR kód a základné údaje o držiteľovi pasu (meno, dátum narodenia, členský štát EÚ), ktorými sa overuje jeho pravosť a platnosť.
„Náš nedávny výskum tiež ukázal, že menšia časť opýtaných má obavy o svoje súkromné dáta, ktoré sú súčasťou covid pasov. Avšak tieto osobné údaje nie sú v rámci kontrol uchovávané ani odovzdávané medzi členskými štátmi,“ hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com.
„V Kiwi.com pozitívne vítame všetky kroky, ktoré prispievajú k slobodnejšiemu a bezpečnejšiemu cestovaniu. Rastúci záujem o rezervácie ciest na obdobie letných mesiacov sme však zaznamenali ešte pred zavedením oficiálnych certifikátov,“ dodáva Eliška Řezníček Dočkalová. Čo sa týka záujmu o cestovanie medzi európskymi štátmi, Kiwi.com očakáva medzi júnom a septembrom 100 % medziročný nárast. Vyhľadávania dosiahli predpandemickú úroveň – v rámci Európy sme v júni zaznamenali takmer pol miliardy vyhľadávaní rezervácií na obdobie medzi júnom a septembrom.
Slováci a ďalšie cestovné obmedzenia
Podľa prieskumu Kiwi.com Slováci rešpektujú aj ďalšie cestovné opatrenia. Okrem covid pasu a očkovania väčšina ľudí rešpektovala tiež cestovný semafor** a s ním súvisiace obmedzenia, viac než tretina (42 %) Slovákov dokonca považovala semafor za kľúčový pri plánovaní svojich ciest. 29 % opýtaných cestovný semafor nezohľadňovalo a boli ochotní podstúpiť prísnejšie požiadavky, aby sa dostali do svojej cieľovej destinácie. Okrem rešpektovania opatrení Slováci tiež uvažujú o kúpe dodatočných služieb. „62 % ľudí plánuje dodatočné poistenie, z nich 15 % má záujem o poistenie v dôsledku aktuálnej situácie,“ uviedla Eliška Řezníček Dočkalová.
Digitálny COVID certifikát EÚ (EUDCC) bude oficiálne dostupný vo všetkých členských štátoch EÚ na začiatku júla. Niektoré štáty tento pas testovali už od jeho prvotného uvedenia na začiatku júna. Konkrétne 1. júna sa začalo vnútorné prepájanie systémov – tzv. európska brána. Niekoľko krajín EÚ už od tohto dátumu začali certifikát používať, vrátane Bulharska, Česka, Dánska, Nemecka, Grécka, Chorvátska a Poľska. Po uvedení certifikátu nasledovala prvá fáza testovania, počas ktorej mohli jednotlivé krajiny začať pas dobrovoľne používať.
Dnešným dňom väčšina európskych krajín používa EUDCC bránu a akceptuje aspoň jeden certifikát, ktorým môže držiteľ preukázať absolvovanie očkovania, zotavenie sa z ochorenia COVID-19 alebo negatívny výsledok testu. Počas tzv. obdobia na zavádzanie, ktoré bude trvať od 1. júla do 12. augusta, môžu členské štáty EÚ namiesto covid pasu naďalej používať a iné formy pasov, pokiaľ ešte nie sú pripravené vydávať európske covid certifikáty svojim občanom. Tieto náhradné formy by mali byť akceptované ostatnými členskými štátmi EÚ.
*Prieskum bol realizovaný v spolupráci s agentúrou STEM/MARK, N=1001, 18-59 rokov, M/Ž
** V čase realizácie prieskumu bol na Slovensku v platnosti pôvodný cestovateľský semafor, ktorý ministerstvo zdravotníctva 30.6. nahradilo zoznamom rizikových krajín a jednotnými podmienkami návratu neočkovaných cestujúcich zo zahraničia