sobota, 18 mája, 2024

Ako funguje PZP pri dopravnej nehode: Podrobný postup pri nahlásení škody

Povinné zmluvné poistenie auta je nevyhnutnosťou pre každého vodiča. A nie je to len z dôvodu zákona, ale aj prvej línie obrany proti finančným stratám spôsobeným dopravnými nehodami. Ani samotné PZP poistenie vás ale nemusí zachrániť, ak nebudete vedieť, ako v prípade vzniku kolízie správne postupovať, vec nahlasovať a riešiť.

Aby ste teda nikde neurobili chybu a predišli nielen veľkým finančným stratám, máme pre vás postup, ako v takýchto situáciách konať.

Kryte sa správnym výberom  najlacnejšieho PZP

Aby ste boli na krízovú situáciu na ceste včas a dobre pripravení, najdôležitejšie na úvod je – vybrať si dobré PZP.

Technologické inovácie v kombinácii s prístupom na internet to dnešným majiteľom vozidiel značne uľahčujú, pretože na základe detailného on-line porovnania si môžete najlacnejšie kompletné PZP vybrať aj z pohodlia svojej obývačky.

Stačí zadať niekoľko údajov o vašom vozidle a vodičovi, a intuitívny nástroj vám poskytne cenovo najvýhodnejšie ponuky od rôznych poisťovní. Takýto inteligentný virtuálny nástroj vám môže ušetriť nielen peniaze, ale aj čas a stres pri hľadaní toho správneho poistenia pre vaše auto.

Ako postupovať pri dopravnej nehode?

Aby ste krízovú situáciu zvládli nielen bez následkov na fyzickom, ale aj psychickom zdraví a všetko prebehlo tak, ako má, okrem dobrého povinného zmluvného poistenia auta by ste mali  zachovať aj pokoj a postupovať podľa dôležitých bodov.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Po nehode zastavte auto na bezpečnom mieste, zapnite výstražné svetlá a ak je to možné, označte priestor. Vozidlo je vhodné umiestniť niekde mimo jazdnej dráhy na krajnicu alebo do bezpečnej vzdialenosti od dopravného prúdu. Aj keď sa domnievate, že je nehoda iba nepatrná, zastavenie auta je v prípade kolízie nevyhnutné. Útek z miesta nehody je navyše klasifikovaný ako trestný čin.

Ak ste v poriadku a auto má svoje bezpečné miesto, skontrolujte všetkých účastníkov nehody, či nemajú zranenia. V prípade ich výskytu obratom volajte záchrannú službu.

Získajte všetky potrebné informácie

Výmena kontaktov s ostatnými účastníkmi nehody, fotografovanie škody na vozidlách a iné formy evidencie nehody, ktoré môžu byť užitočné pre políciu, poisťovňu aj právne konanie, je ďalším dobrým krokom, ktorý by ste mali urobiť.

V prípade osobných údajov a kontaktov sú dôležité:

 • Meno a priezvisko
 • Adresa
 • Telefónne číslo
 • Informácie o poisťovni a číslo PZP
 • ŠPZ vozidla
 • Fotografie škôd

V prípade fotografickej dokumentácie – sa pokúste získať aj širokouhlé snímky, ktoré ukazujú celkový kontext miesta nehody. Zaznamenajte aj dôkazy, ako sú stopy od pneumatík, poškodené cestné vybavenie alebo iné predmety. Ak sú viditeľné zranenia, so súhlasom postihnutých zaevidujte aj tie.

Nezabudnite na aktuálne počasie, svetelné podmienky a stav cesty. Zaznamenajte aj špecifikácie miesta nehody: križovatky, dopravné značky, svetelné signály a iné relevantné detaily. Pokiaľ ste si všimli nejakých svedkov nehody, požiadajte ich o kontaktné informácie.

V prípade popisovania nehody je dôležité, aby k nemu došlo čím skôr, kým sú údaje aj vo vašej pamäti ešte čerstvé! Správne zhromažďovanie všetkých týchto a iných informácií môže byť v prípade hrozivo vyzerajúcej situácie rozhodujúce.

Informujte políciu

V prípade vážnejšej nehody alebo v prípade nesúhlasu medzi účastníkmi volajte políciu, ktorá môže situáciu lepšie vyjasniť! Tú by ste mali kontaktovať aj v prípade ľahších či vážnejších zranení. Rovnako a veľmi podobne to funguje aj pri poškodení motorového vozidla. Polícia je nutná aj pri výraznom zásahu havárie do premávky na ceste.

Nielen u nás, ale aj v mnohých iných krajinách je volanie polície dokonca povinné pre samotné účely uplatnenia povinného zmluvného alebo havarijného poistenia. Orgány činné v trestnom konaní informujte o aj počte vozidiel a osôb zapojených do nehody, a ak dôjde k zraneniam, poskytnite informácie o závažnosti týchto zranení.

Pre vašu lepšiu obhajobu si zdokumentujte aj príchod polície. Požiadajte o číslo hlásenia alebo záznamu o nehode, ktorý polícia vytvorila, prípadne požiadajte o kontaktné údaje príslušníkov polície, ktorí nehodu  riešili.

Nahláste škodu

Na záver, určite kontaktujte aj svoju poisťovňu. Po dopravnej nehode môže byť práve hlásenie škody vašej poisťovni rozhodujúcim krokom k tomu, aby ste získali spravodlivú náhradu za vzniknuté škody.

Aby bol ale tento proces čo najhladší, je dôležité tiež vedieť, ako správne v tomto smere postupovať. Mnohé poisťovne majú non-stop linky na hlásenie nehôd a škôd. Môžete sa tiež obrátiť na svojho poisťovacieho agenta alebo zástupcu.

Dôležité tipy na záver

 • Nikdy neprihlasujte vinu pred poisťovňou, než budú všetky okolnosti dôkladne preskúmané. Uchovávajte si všetky doklady a informácie, ktoré súvisia s nehodou, na jednom mieste.
 • Ak máte pocit, že náhrada od poisťovne nie je spravodlivá, môžete sa obrátiť na nezávislého odborníka alebo právnika, ktorý vám pomôže s ďalším postupom.
 • Včasné a správne nahlásenie škody poisťovni zabezpečí, že budete chránení a dostanete spravodlivú náhradu za vzniknuté škody na vašom vozidle.

Zdroj obrázkov:

 1. Monkey Business Images/Shutterstock.com
 2. Freedomz/Shutterstock.com
...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu