piatok, 19 apríla, 2024

Výletné lode sú mamuty, vyhľadávajú ich aj hráči

V angličtine sa neživé predmety málokedy pomenúvajú ženským rodom – obrovské výletné lode sú výnimkou. Skoro vždy nesú meno po nejakej žene alebo rovno bohyni, sú to obrovské matky križujúce oceány bez cieľa (doslova – cieľom je plavba, nie preprava z miesta A do bodu B).

Vedeli ste, že horná paluba na výletnej lodi (po anglicky Cruise ship) sa nazýva Lido, čiže ako bratislavské kúpalisko? Výraz pochádza asi z Benátok a označuje plážové letovisko.

V roku 2022 má toto výletné odvetvie docela problémy. Ekologických aktivistov, Covid pandémiu (na uzavretých lodiach sa vírus šíri lepšie ako na pevnine), niektoré prístavy im nedovoľujú vplávať, alebo od turistov pýtajú mastné poplatky… Pred pandémiou bolo na moriach vyše sedemsto výletných kolosov (väčšina z nich má väčší výtlak ako Titanic), dnes ich je okolo tristo. Výletné lode nie sú zaoceánske plavidlá – druhé spomínané musia niesť zásoby na mnoho týždňov, kým výletné lode každú chvíľu zakotvia v nejakej známej destinácii, aby si turisti nakúpili suveníry a oddýchli od kolísania vĺn.

Niežeby na lodiach nebolo všetko po čom turista s plnou peňaženkou túži – sú tu bufety a luxusné reštaurácie, bazény, tobogany, telecvične, kúpele, športoviská, tenisové kurty, zlatníctva, obchody, čitárne, ordinácie lekárov a aj márnica pre zosnulých (pretože tam kde sú tisícky ľudí, sem-tam niekto zomrie). Menšie lode pojmú okolo 800 cestujúcich, najväčšie plavidlá obslúžia 3000 turistov.

Ako naznačuje titulok, na výletných lodiach sa aj hrá – kasína málokedy chýbajú. Zvlášť preto, lebo v medzinárodných vodách nefungujú zákony a obmedzenia jednotlivých štátov. V minulosti dokonca výletnú loď prepadli piráti, lákala ich stávkujúca klientela. Kasína nemajú len rodinné lode, napríklad tie spoločnosti Disney. Najobjemenšia loď súčasnosti (Zázrak morí z Nassau) má kasíno so 456 hracími automatmi a 27 hráčskymi stolmi.

V závetrí je pripravená tichá miestnosť pre nadšencov pokru, ktorý hrajú iba s vyššími stávkami. Mimochodom, ak niekto náhodou príde k peniazom – musí ich zdaniť vo svojej domácej krajine. Väčšinou je zakázané hrať počas kotvenia v prístavoch, tam platia zákony danej krajiny. Inak sú ale lodné herne prístupné. Stávky sú nižšie – ráta sa, že turisti sú absolútni nováčikovia a hrajú iba zo zvedavosti. Všetko je ale nastavené tak, že návratnosť vkladov do stávok je nižšia ako pri kamenných kasínach, majitelia lodi jednoducho majú vyššie náklady a chcú, aby sa im vrátili.

Rozumie sa samo sebou, že palubný personál ochraňuje súkromie hráčov, zakázané je fotenie a natáčanie, na večerné akcie je predpísaný prísny dress code, zakázané je nadmerné opilstvo, drogy či zbrane. Na lodi sa nesmie ani fajčiť (kamenné oficiálne kasína ešte fajčenie dovoľujú). Hráčom sa doporučuje hrať s cashom. Na lodiach sú síce automaty, ale tie majú ešte nenásytnejšie poplatky ako vyhlásené turistické “ATM-ká” vo veľkých mestách.

Všiminite si ešte, že na výletnej lodi z kasína málokedy vidíte more. Okná tu chýbajú – aby hráčov náhodou neroztpyľovala nejaká krásna panoráma.

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
[td_block_9 modules_on_row="eyJwaG9uZSI6IjEwMCUifQ==" limit="1" hide_audio="yes" show_btn="none" image_height="eyJhbGwiOiI1NyIsInBob25lIjoiNzUifQ==" show_excerpt="none" modules_gap="eyJhbGwiOiIyMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_title_font_family="521" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIxNSIsInBvcnRyYWl0IjoiMTMifQ==" f_title_font_line_height="1.2" show_com="none" modules_category="above" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" modules_category_padding="0" cat_bg="rgba(0,0,0,0)" cat_txt="#1e73be" f_cat_font_family="" f_cat_font_weight="400" all_underline_height="1" title_txt_hover="#000000" art_title="6px 0 4px" image_size="td_485x360" f_meta_font_family="" video_icon="eyJhbGwiOiIzMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjAiLCJwaG9uZSI6IjIwIn0=" f_title_font_weight="500" f_meta_font_weight="400" f_cat_font_size="11" category_id="" show_author="eyJwb3J0cmFpdCI6Im5vbmUifQ==" f_meta_font_size="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEwIiwicGhvbmUiOiIxMCJ9" meta_padding="eyJwaG9uZSI6IjAgMCAwIDEycHgifQ==" image_width="eyJwaG9uZSI6IjMwIn0=" image_floated="eyJwaG9uZSI6ImZsb2F0X2xlZnQifQ==" all_modules_space="eyJhbGwiOiIzNiIsInBob25lIjoiMjAifQ==" time_ago_add_txt=""][td_block_9 modules_on_row="" limit="4" hide_audio="yes" show_btn="none" image_height="eyJhbGwiOiIxMDAiLCJwaG9uZSI6Ijc1In0=" show_excerpt="none" modules_gap="20" f_title_font_family="521" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTUifQ==" f_title_font_line_height="1.2" show_com="none" modules_category="above" tdc_css="eyJhbGwiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" modules_category_padding="0" cat_bg="rgba(0,0,0,0)" cat_txt="#1e73be" f_cat_font_family="" f_cat_font_weight="400" all_underline_height="1" title_txt_hover="#000000" art_title="6px 0 4px" image_size="td_218x150" f_meta_font_family="" video_icon="20" f_title_font_weight="500" f_meta_font_weight="400" f_cat_font_size="11" category_id="" offset="1" image_floated="eyJhbGwiOiJmbG9hdF9sZWZ0IiwicG9ydHJhaXQiOiJoaWRkZW4ifQ==" image_width="eyJhbGwiOiIzMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjIwIn0=" meta_padding="eyJhbGwiOiIwIDAgMCAxM3B4IiwicG9ydHJhaXQiOiIwIn0=" all_modules_space="eyJhbGwiOiIyMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTYifQ==" show_author="eyJhbGwiOiJub25lIiwicGhvbmUiOiJpbmxpbmUtYmxvY2sifQ==" sort="" f_meta_font_size="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEwIiwicGhvbmUiOiIxMCJ9"]
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
[td_block_9 modules_on_row="" hide_audio="yes" show_btn="none" image_height="eyJhbGwiOiIxMDAiLCJwaG9uZSI6Ijc1In0=" show_excerpt="none" modules_gap="20" f_title_font_family="521" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTUifQ==" f_title_font_line_height="1.2" show_com="none" modules_category="above" tdc_css="eyJhbGwiOnsiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" modules_category_padding="0" cat_bg="rgba(0,0,0,0)" cat_txt="#1e73be" f_cat_font_family="" f_cat_font_weight="400" all_underline_height="1" title_txt_hover="#000000" art_title="6px 0 4px" image_size="td_218x150" f_meta_font_family="" video_icon="20" f_title_font_weight="500" f_meta_font_weight="400" f_cat_font_size="11" category_id="23" offset="1" image_floated="eyJhbGwiOiJmbG9hdF9sZWZ0IiwicG9ydHJhaXQiOiJoaWRkZW4ifQ==" image_width="eyJhbGwiOiIzMCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjIwIn0=" meta_padding="eyJhbGwiOiIwIDAgMCAxM3B4IiwicG9ydHJhaXQiOiIwIn0=" all_modules_space="eyJhbGwiOiIyMCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTYifQ==" show_author="eyJhbGwiOiJub25lIiwicGhvbmUiOiJpbmxpbmUtYmxvY2sifQ==" sort="random_posts" f_meta_font_size="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEwIiwicGhvbmUiOiIxMCJ9"]
PODOBNÉ SPRÁVY
[td_block_14 limit="12" category_id="_related_cat"]
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu