pondelok, 17 júna, 2024

Pred turistikou je kľúčové dobre sa pripraviť

Letná sezóna láka von do prírody či k vode. Slovensko ponúka veľa krásnych možností na výlety a spoznávanie či už prírodných alebo historických krás. Na výber sú náročnejšie i jednoduchšie turistické trasy a chodníky. Príkladom je napríklad Slovenský raj, kam sa môžete vybrať na príjemnú horskú prechádzku, alebo na náročnejšiu túru, pri ktorej musíte prechádzať aj cez rebríky či reťaze.

Zdravie v prvom rade

Z výletu či túry by ste sa mali vrátiť minimálne tak zdraví, ako ste na ňu odchádzali. Prípadne ešte zdravší, veď vysokohorský vzduch a pohyb je pre naše zdravie prospešný. Aby ste to však docielili, tak by ste v prvom rade nemali preceňovať svoje sily. Vyberajte si také túry a chodníky, ktoré z pohľadu náročnosti i celkovej vzdialenosti zvládnete. Naozaj to nie je o tom, aby ste sa zničili. Treba si to v zdraví užiť. O to viac je dôležitejšia precízna príprava. Kvalitná turistická obuv je pri nej absolútnym základom, bez ktorého sa na turistiku ani nevyberajte.

Obuv najlepším priateľom

Dá sa to aj takto parafrázovať. Na náročnejších, strmších či šmykľavejších terénoch budú pevné turistické topánky vašou oporou a tzv. najlepším priateľom. Bez nich sa do hory ani nevyberajte, jednak to nemá zmysel, a zároveň by ste zbytočne riskovali zranenie. Turistická obuv sa člení podľa náročnosti. Sú tu „nižšie“ turistické topánky vhodné na prechádzky či ľahký treking, polovysoké vhodné pre stredne ťažký horský terén, vysoké na stredne ťažký až náročný terén a aj expedičné turistické topánky, určené na naozaj ťažké túry či expedície na ľadovce.

K obuvi aj ponožky

A, samozrejme, k turistickej obuvi si dokúpte aj kvalitné ponožky. Najprv si však vyberte obuv. Ak si nie ste istí, tak si pozrite Sportrysy.sk, kde nájdete viaceré druhy a typy turistickej obuvi vhodnej do rozličných terénov.

Zdroj obrázka: Inside Creative House / Shutterstock.com

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu