Home Magazín Prečo je dôležité vedieť včas odhaliť opotrebované tlmiče? A ako na to?

Prečo je dôležité vedieť včas odhaliť opotrebované tlmiče? A ako na to?

0
Prečo je dôležité vedieť včas odhaliť opotrebované tlmiče? A ako na to?

K vlastníctvu auta patrí aj viac či menej častá návšteva servisu. Väčšinou to je tak, že čím je auto staršie, tým ten servis navštevujete častejšie. S tým sa nedá nič robiť, keď auto používate, jednotlivé diely sa opotrebúvajú, až pokiaľ nepríde čas ich výmeny.

Tlmiče nie sú len o komforte

Každý vodič však dokáže profitovať z toho, keď čo najskôr dokáže rozpoznať problém s niektorou súčiastkou. Často totiž platí, že čím sa riešenie problému viac odkladá, tým je servis drahší. A o to je takáto schopnosť dôležitejšia, ak ide o niektorú zo súčiastok, ktorá priamo vplýva na bezpečnosť jazdy. Napríklad tlmiče.

Možno si poviete, že veď tlmiče sú hlavne o komforte. V skutočnosti však majú veľký vplyv aj na spomínanú bezpečnosť. Na brzdnú dráhu a celkový brzdný „výkon“ auta totiž nevplýva len stav brzdových platničiek, kotúčov a ďalších súčastí brzdového systému. Svoju úlohu tu zohrávajú aj tlmiče. Okrem toho, že priamo vplývajú na to, ako auto brzdí, je dobrý stav tlmičov potrebný aj na správne fungovanie bezpečnostných systémov ako ABS, či ESP.

Odhaliť opotrebovanie tlmičov včas je ťažké, ale dá sa to

„Diagnostikovať“ počas jazdy na svojom aute opotrebovanie a potrebu nových tlmičov je však často problémové. Tlmiče sa totižto opotrebúvajú postupne a vy si tak na toto pomaly sa meniace správanie auta podvedome zvykáte.

Čo si teda všímať, ak chcete včas odhaliť opotrebované tlmiče? Veľa vám v tomto prípade napovedia vaše uši. Ak počas jazdy počujete zreteľné praskanie, ktoré je o to intenzívnejšie pri prejazde cez retardéry, s vašimi tlmičmi určite nie je niečo v poriadku.

Aj správanie vozidla počas jazdy dokáže vodičovi prezradiť opotrebovanie tlmičov. Na mysli máme napríklad nebezpečné nakláňanie v ostrých zákrutách, vychyľovanie smerom k vonkajšej strane zákruty, neprirodzené chvenie, či vibrácie volantu, alebo prešmykovanie kolies pri prudšom zrýchľovaní.

Zdroj obrázka:

Autor: Ensuper / Shutterstock.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here