Umývanie auta je dôležitou súčasťou celkovej starostlivosti o vozidlo a rozhodne to nie je len o estetike. Umyté auto je nielen krajšie, ale aj zdravšie. Hlavne, čo sa týka laku.
Pravidelne umývané auto vyzerá aj po rokoch výborne a kovové časti nehrdzavejú.
Medzi mnohé otázky motoristov patrí, ako často umývať auto tak, aby nebolo zanedbané ani ohrozený lak príliš častým umývaním.
Pravdou je, že správnym a šetrným umývaním nemôžete svojmu laku nijako uškodiť. Horšie je to so zanedbaním umývania, ktoré môže mať nepriaznivý dopad na stav karosérie vášho vozidla.
Pravidelnosť v umývaní je dôležitá
Veľký vplyv na frekvenciu umývania vášho vozidla má prostredie, v ktorom žijete a v ktorom sa vaše auto najčastejšie nachádza. V mestách môže byť hrubé znečistenie menšie. No oproti tomu sa vo vzduchu nachádza viac prachu a chemických nečistôt, najmä v priemyselných oblastiach.
Na vidieku je na rozdiel od miest viac viditeľnej špiny z polí a peľu. Veľkou hrozbou pre lak auta je aj „vzdušná hrdza”. Sú to kovové mikročiastočky železa, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Tie sa do neošetreného laku jednoduchšie zapichnú a postupne korodujú. Že sa vás tento problém týka, môžete spozorovať tak, že váš lak je na dotyk drsný.
Ďalší faktor, ovplyvňujúci frekvenciu umývania, je ročné obdobie. V zime, najmä počas daždivých dní a zablatených ciest sa auto zašpiní oveľa rýchlejšie. Auto preto umývame podľa potreby operatívne 1 až 2-krát za týždeň.
V lete, keď sú cesty suché, ohrozuje auto najmä prach, peľ a chemické nečistoty. Auto stačí umývať raz týždenne alebo raz za dva týždne.
Umývať auto aj v zime?
Večná dilema mnohých motoristov. Umývať či neumývať auto aj v zime? Pokiaľ je lak na karosérií neporušený, posypová soľ mu nemôže uškodiť. Problém je, že okrem soli sa na cesty sypú aj drobné kamienky, ktoré po styku s karosériou môžu, aj keď nepatrne, poškodiť lak. A tak sa stáva, že agresívna posypová soľ spôsobuje poškodenia a následnú koróziu karosérie.
Ideálne je aj v zime auto pravidelne umývať. Napríklad raz za dva týždne v závislosti od frekvencie jazdenia a stavu ciest.
V zime však platia špeciálne zásady pre umývanie auta. Nikdy neumývajte auto, ak je vonkajšia teplota po – 10°C. Voda v umyvárke môže mať aj 30°C a tento teplotný šok by uškodil karosérii, najmä chrómovým častiam.
Ešte pred začatím umývania odstráňte z auta všetky zvyšky snehu a ľadu. Pod vplyvom tlakovej vody z hadice by mohli poškriabať lak.
Zásady ručného umývania auta
Samoobslužné autoumyvárky sú čím ďalej tým populárnejšie a nájdeme ich takmer na každom kroku. Ručné umývanie auta si tak môžu dovoliť aj vodiči zo sídlisk bez toho, aby vytopili pol parkoviska.
Tu je niekoľko pravidiel, ako umyť auto tak, aby ste mu to viac neublížilo než prospelo:
Nikdy nepoužívajte spoločné špongie a kefy
Radšej si prineste vlastné, ak to prevádzkový poriadok autoumyvárne dovoľuje. Ideálne je mať jednu na karosériu a druhú na kolesá a disky.
Aktívna pena ako pasca
Aktívna pena pomôže odstrániť hmyz a hrubé, zaschnuté nečistoty z povrchu auta. Je však veľmi agresívna, čo je samozrejmé, ak vezmeme do úvahy účel, na ktorý má slúžiť.
Ak to nie je nevyhnutné, skúste radšej použiť klasický autošampón. Nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom nečistoty zmyte tlakom vody.
Použite vosk
Na záver nezabudnite čistý lak auta ošetriť voskom. Ten bude chrániť lak a budúce nečistoty sa z neho budú odstraňovať oveľa jednoduchšie.
Pre komplexnú ochranu vášho vozidla odporúčame doplniť domácu starostlivosť o kvalitné PZP s havarijnými pripoisteniami. Nemusíte ani nikam chodiť. Uzatvorte si povinné zmluvné poistenie online za pár minút, kľudne aj z pohodlia záhradnej terasy.