sobota, 18 mája, 2024

Je voda vo vašej domácnosti bezpečná? Rozbor vody vám napovie

Bez ohľadu na to, či ste pripojený na verejný vodovod, alebo máte vlastnú studňu, oba zdroje môžu byť kontaminované škodlivými baktériami spôsobujúcimi rôzne zdravotné problémy. To, či je vaša pitná voda skutočne čistá a bezpečná zistíte vďaka rozboru vody.

Prečo si nechať urobiť rozbor vody?

Znečistenie baktériami, napr. E. coli alebo Enterokokmi, nie je na prvý pohľad badateľné. Kontaminovaná voda môže vyzerať, zapáchať aj chutiť úplne rovnako ako zdravotne nezávadná voda. Prítomnosť živých mikroorganizmov dokáže odhaliť až laboratórny rozbor vody.

Okrem mikrobiologických parametrov získate aj ďalšie užitočné informácie, napr. reakciu vody (pH), jej tvrdosť, obsah minerálov (vápnik, horčík, železo), amónnych iónov, dusitanov,dusičnanov a iné.

Akreditovaný rozbor vody

Ak získavate vodu z vlastnej studne, najlepším spôsobom zistenia jej kvality je objednať si laboratórny rozbor vody s akreditovaným odberom na celom území SR. To znamená, že laboratórny pracovník príde vzorku odobrať a previesť podľa stanovených pravidiel. Rozbor zahŕňa fyzikálne, chemické a mikrobiologické skúšky.  

Takýto rozbor vody, v zákonom stanovenom rozsahu, môže byť použitý aj pre kolaudačné účely nového vodného zdroja pitnej vody. Zoznam meraných parametrov upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 91/2023 Z.z.

Rozbor vody od vodárenskej spoločnosti

Ak ste pripojený na verejný vodovod, stačí sa obrátiť na vašu vodárenskú spoločnosť. Tie majú totiž zákonom stanovenú povinnosť nepretržite monitorovať vodu a jej rozbor vám kedykoľvek na vyžiadanie predložiť (vyhláška 247/2017 Z.z Ministerstva zdravotníctva SR).

Možnosti úpravy vody

Najlepším dlhodobým riešením pre efektívnu úpravu vody a odstránenie baktérií, soli, častíc a iných zložiek je inštalácia systému filtrácie vody s reverznou osmózou. Myslite na to, že nebezpečné baktérie by sa mali odstrániť už na vstupe vody – jednou z možností centrálnej dezinfekcie je UV lampa, ktorú je možné doplniť do reverznej osmózy.

Zdroj foto: Krisana Antharith / Shutterstock.com

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu