Nebankové pôžičky možno vnímať ako kontroverzné. Neraz totiž o nich počujeme v médiách a aj to v negatívnych súvislostiach. Vo svojej podstate však nemusia byť zlé. Stačí si všetko dobre premyslieť a dať si pozor na zmluvné podmienky.
Hneď na úvod si povedzme, čo sú nebankové pôžičky.
Čo sú nebankové pôžičky?
Ako už samotný názov prezrádza, ide o úver, ktorý neposkytuje banka. Poskytovanie týchto pôžičiek je však regulované Národnou bankou Slovenska. Tá vydáva licenciu, na základe ktorej môžu spoločnosti poskytovať rôzne typy pôžičiek. Národná banka Slovenska zároveň činnosť týchto nebankových subjektov monitoruje a dbá nato, aby nedochádzalo k porušovaniu platných zákonov.
Na Slovensku pôsobí zhruba desiatka subjektov poskytujúcich nebankové pôžičky. V ponuke nájdeme známe firmy ako je Tesco alebo Home Credit, ale aj menej známe ako je Nuxo pôžička či Finzo pôžička.Samotné produkty sa od seba líšia výškou pôžičky, dĺžkou splatnosti a ročným úrokom. Touto cestou môžete získať 50 až 500€ pri splatnosti 15 – 30 dní. Využiť ju môžete napríklad v situácii, kedy narýchlo potrebujete peniaze napríklad na opravu auta, ale chýba vám finančná rezerva.
Pri väčších nebankových pôžičkách je možné získať výšku pôžičky v stovkách až tisíckach eur (300 – 10 000 eur). Tie možno využiť taktiež pri neočakávaných výdavkoch. Treba však počítať s tým, že úroky sú poriadne vysoké. Pohybujú sa od 4,9 až do 19,9%. Taktiež splatnosť býva oveľa kratšia ako pri bankových úveroch. Splatiť peniaze musíte od 3 do 96 mesiacov v závislosti od konkrétneho produktu.
Je teda veľmi dôležité si porovnať pri všetkých produktoch podmienky, splatnosť, výšku pôžičky a úrokov. Ideálne je, ak máte všetky ponuky na jednom mieste v prehľadnej tabuľke. Na tieto účely sa výborne hodia porovnávače pôžičiek. Jeden z nich nájdete aj na tejto stránke.
Výhody nebankovej pôžičky
Nebankové pôžičky nesú so sebou značné riziko, ale majú aj svoje nezameniteľné výhody:
- bez dokladovania príjmov – väčšina nebankových subjektov sa snaží bankám konkurovať práve tým, že ponúka pôžičky aj bez dokladovania príjmov. Avšak pozor, môže to byť znakom neserióznej firmy
- rýchle spracovanie – od zaslania žiadosti po schválenie uplynie len krátka doba (niekedy len pár minút). Treba však dodať, že niektoré banky taktiež umožňujú získať spotrebný úver rovnako rýchlo a za výhodnejších podmienok
- online žiadosti – proklientský prístup nebankových firiem spočíva aj v možnosti podania žiadosti o pôžičku online. Opäť túto možnosť ponúkajú aj viaceré banky
- vyššia pravdepodobnosť schválenia – ak by mali nebankové firmy rovnaké kritériá, ako banky, nikto by k nim nechodil. Preto sú pri schvaľovaní pôžičiek ústretovejšie a schália žiadosť aj tomu, kto by v banke nepochodil
- bez poplatku – v banke zvyčajne platíte poplatok za vybavenie pôžičky. Nebankovú pôžičku viete získať aj bez ďalších poplatkov
Na čo si dať pozor pri nebankových pôžičkách?
V prvom rade sa treba poriadne zamyslieť, či nebankovú pôžičku skutočne potrebujete. Určite by ste nemali brať pôžičku napríklad na luxusnú dovolenku kdesi na druhom konci planéty. Ani na vianočné darčeky. V tom lepšom prípade sa nič nestane a pôžičku splatíte načas. No čo ak nie?
Zaraz by spomienky na dovolenku dostali horkú pachuť. Vždy totiž treba myslieť na zadné vrátka. Ak už nebankovú pôžičku chcete brať a máte nato správny dôvod, skúste si najskôr vytvoriť finančnú rezervu. Tá by mala byť aspoň vo výške troch mesačných splátok. Stať sa môže hocičo, no štvrť roka je zvyčajne dostatočný priestor nato, aby ste sa dostali z problémov.
Odborníci neodporúčajú brať si pôžičku na splatenie iných dlhov. Lepším riešením na splatenie menších úverov je refinancovanie jednej veľkej pôžičky s výhodnými úrokmi.
Hoci je činnosť nebankových subjektov kontrolovaná Národnou bankou Slovenska, nájdu sa také, ktoré pravidlá porušujú. Pri týchto signáloch by sa vám mal v hlave rozozvučať maják:
- ťažko čitateľné a pochopiteľné zmluvy bez jasných podmienok
- kontaktné údaje ako P.O.BOX
- požiadavka na ručenie nehnuteľnosťou aj za malý úver
- extrémne vysoký úrok
- vysoké sankcie za nesplácanie úveru
Podmienky získania nebankovej pôžičky
Základné podmienky na získanie nebankovej pôžičky sú:
- plnoletosť
- občiansky preukaz
- bankový účet
- byť spôsobilý na vykonávanie právnych úkonov
- byť občanosť Slovenskej republiky s trvalým pobytom na Slovensku
- mať dokladovateľný príjem (nie je vždy podmienkou)
Zhrnutie
Nebanková pôžička je ako oheň. Vie byť dobrý sluha, ale zlý pán. Preto si ju treba zobrať uvážene a na zmysluplný cieľ. Samozrejme za čo najvýhodnejších podmienok a pri dostatočnej finančnej rezerve na prípradné preklenutie zlého obdobia. Len tak sa zaradíte medzi spokojných klientov nebankových subjektov a nie tých, o ktorých počuť v správach.