pondelok, 22 júla, 2024

Odklad splátok úverov | Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Bratislava 21. januára – Vo štvrtok sa uskutočnilo rokovanie Ministerstva financií SR so Slovenskou bankovou asociáciou (SBA). Naďalej platí možnosť odkladu splátok úverov. Tí, ktorí ešte tak neurobili, môžu do 31. marca požiadať o jednorazový odklad splátok maximálne na 9 mesiacov, ktorý by mal existovať bezpríznakový.


„K dnešnému dňu požiadalo o odklad splátok 134.132 klientov. Väčšina z nich, teda viac ako aj 100.000, požiadala o odklad v apríli ako aj i máji minulého roka. V decembri to bolo len niečo nad 2000 klientov,“ vyčíslil štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Potreba tohto opatrenia tak podľa neho zásadne klesá.


Ministerstvo financií pri uplatnení možnosti odkladu splátok už na začiatku využilo v maximálnej miere rámec stanovený Európskou bankovou autoritou (EBA) pre bezpríznakový odklad splátok o 9 mesiacov. Minister Eduard Heger skonštatoval, že väčšina klientov na Slovensku požiadala práve o tento 9-mesačný odklad. „Už dnes máme informáciu, že väčšina týchto klientov, ktorí sa vracajú, rádovo 95 %, nebudú mať problém nabehnúť späť ako aj i splácať svoje splátky,“ zdôraznil.


Zvyšným klientom, ktorým uplynie moratórium ako aj i požiadajú o odklad druhýkrát, banky pomôžu nájsť čo najlepšie riešenie, ako aj pokračovať v splácaní úverov. Štátny tajomník Klimek poznamenal, že väčšina z nich už dostala na mieru ušité riešenie, aby ich finančná situácia neutrpela. „Negatívne dotknutých je len zhruba 0,7 % celého objemu všetkých klientov, čo sa nijako významne nevymedzuje oproti bežnému rámcu. Dnes sme sa dohodli, že namiesto toho, aby sme zostali pri plošných riešeniach, ktoré v týchto číslach nie sú zmysluplné, Slovenská banková asociácia prostredníctvom svojich členov bude uplatňovať príliš citlivý individuálny…

Čítať ďalej

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -