Pandémia koronavírusu ešte viac umocnila potrebu vysokorýchlostného internetového pripojenia, ktoré je základom fungovania najmä v dobe home officov. Lídrom na trhu naďalej zostáva optický internet, ktorý je v súčasnosti najrýchlejším dostupným internetom, a spĺňa momentálne potreby trhu na rýchlosť internetu.
Aké novinky na trhu s internetom však môžeme očakávať v najbližších rokoch? Môžu sa tieto novinky stať konkurenciou optického internetu? Prinášame ich prehľad:
5G sieťová infraštruktúra
5G optický internet sa vyznačuje zvýšenou rýchlosťou, zníženou latenciou a zlepšenou flexibilitou bezdrôtových služieb. Pomáha organizáciám mobilizovať pracovné sily, rozširovať automatizáciu a podporovať nové aplikácie so zvýšenou kapacitou siete a vysokými prenosovými rýchlosťami. 5G sľubuje revolúciu v komunikačnom priemysle poskytnutím kompletnej digitálnej konektivity.
Nasadenie 5G sieťovej infraštruktúry má výrazne posunúť vpred technológie VR a AR, ako aj autonómne automobily a cloud computing. Okrem toho vysielače 5G môžu dobre nahradiť rozbočovače internetu vecí, ktoré sú v súčasnosti postavené tak, aby fungovali spolu so smerovačmi wi-fi.
Na dosiahnutie skutočnej revolúcie 5G sú nevyhnutné káble z optických vlákien. Systém 5G je založený na malom bunkovom modeli, ktorý približuje konektivitu koncovému používateľovi.
IoT
Pandémia prinútila mnohé podniky, aby boli kreatívne v oslovovaní nových zákazníkov a používateľov, a zároveň umožnili svojim zamestnancom pracovať zo svojich domovov.
Covid-19 zasiahol aj trend výpočtovej techniky. Väčšina objektov nie je prepojená, avšak zariadenia IoT (internetu vecí) získavajú možnosti komunikácie a spojenia s inými zariadeniami a ľuďmi, a menia tak spôsob, akým pracujeme. IoT je o rozšírení výkonu internetového pripojenia mimo počítačov na celý rad ďalších vecí, procesov a prostredia.
IoT poskytuje lepší prehľad a kontrolu nad objektmi a prostrediami, ktoré sú v súčasnosti mimo dosahu internetu. Pomáha tak firmám a ľuďom byť viac prepojenými s okolitým svetom a robiť zmysluplnejšiu prácu na vyššej úrovni.
SD-WAN
SD-WAN je softvérový prístup na správu sietí WAN (Wide Area Network). Táto technológia znižuje prevádzkové náklady a zlepšuje využitie zdrojov pri nasadení na viacerých miestach. Správca siete využívajúci technológiu SD-WAN môže efektívnejšie využívať šírku pásma a pomôcť zabezpečiť zvýšený výkon pre kritické obchodné aplikácie bez toho, aby ohrozil bezpečnosť údajov a súkromie. Vzhľadom na viditeľnosť, analytiku a automatizáciu založenú na umelej inteligencii spojenej s SD-WAN by mali byť siete bezpečné, spoľahlivé a škálovateľné. SD-WAN zjednodušuje proces a potenciálne poskytuje virtuálnu WAN všade, kde je internetové pripojenie.
Zdroj: freepik.com
SASE
Riešenia SASE (Secure Access Service Edge) sú nástroje dodávané v cloude, ktoré kombinujú služby WAN (SD-WAN) a služby zabezpečenia siete (t. j. firewally, SWG a sieťový prístup s nulovou dôveryhodnosťou) do jedného systému správy, ktorý pomáha zaistiť bezpečný prístup k sieťovým zdrojom pre distribuovanú sieť koncových používateľov. Tieto riešenia v podstate spájajú najlepšie postupy edge computingu (paradigma distribuovaných výpočtov, ktorá približuje výpočty a ukladanie údajov k zdrojom údajov) s firemnými bezpečnostnými protokolmi, aby pomohli firmám bezpečne škálovať ich politiku prístupu k sieti.
Riešenie SASE je schopné efektívne identifikovať používateľov a zariadenia na WAN a bezpečne udeliť prístup na základe firemných bezpečnostných protokolov bez ohľadu na polohu používateľa.
Technológie počítačových sietí zohrávajú dôležitú úlohu v digitálnej transformácii spoločností na celom svete. Napriek novým rastúcim trendom však lídrom naďalej zostáva optický internet. Až časom sa ukáže, či budú súčasné novinky dostatočne silné, aby ho v nasledujúcich rokoch zosadili.