streda, 22 mája, 2024

Zimná záhrada alebo presklený prístrešok: Tieto detaily zohľadnite pred samotnou realizáciou

Zasklenie terasy je skvelým spôsobom ako si rozšíriť interiér rodinného domu. Vďaka zaskleným stenám si totiž môžete vychutnávať čaro exteriéru a interiéru zároveň.

Veľkosť zimnej záhrady závisí od účelu, ktorý by mala spĺňať. Pokiaľ nemá slúžiť len na pestovanie kvetov ale plánujete ju využívať ako ďalšiu miestnosť, mala by mať veľkosť minimálne okolo 25 m². Mimoriadne dôležitý je tvar zimnej záhrady alebo preskleného prístrešku – na optimálny príjem slnečnej energie je najvhodnejšia sklenená plocha kolmá na zimné slnečné lúče.

Pokiaľ chcete v zimnej záhrade udržať príjemnú teplotu a optimálnu vlhkosť vzduchu, nezabudnite si dobre premyslieť jej vetranie aj tienenie. Prúdenie vzduchu v lete chráni pred prehriatím priestoru, v zime by ste mali myslieť na prievan práve regulovateľným vetraním. Prirodzené vetranie sa môže tiež kombinovať s riadenou ventiláciou.

Nežiaducemu nárastu teplôt v zimnej záhrade zabráni okrem dostatočného vetrania aj dôkladné tienenie. Myslite na tieto detaily ešte predtým, čo navštívite kvalitné sklenárstvo. Mimochodom, presklené prístrešky sú vyrábané z viacvrstvového bezpečnostného skla, ktoré vďaka špeciálnej fólii nepredstavuje hrozbu ani po rozbití.

Zvážte a zohľadnite účel terasy

Ako budete zimnú záhradu využívať, si musíte vyjasniť hneď na začiatku. Od toho sa totiž odvíjajú ďalšie kroky a výber materiálov.

Plastové konštrukcie majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, sú nenáročné na údržbu a sú cenovo pomerne výhodné, no najpevnejší bežne používaný materiál je hliník, ktorý umožňuje vytvárať elegantné, no odolné konštrukcie a veľké nedelené zasklené plochy.

Zimná záhrada zvyčajne neslúži len na samotný relax, ale využíva sa aj aj ako prechod medzi interiérom a exteriérom. Ak budete chcieť otvárať celé steny, je dobré využiť na to niektorý zo systémov posuvných dverí. Možnosti vám radi vysvetlia a ozrejmia odborníci zo sklenárstva, ktorí budú vašu zimnú záhradu alebo prístrešok montovať.

Dostatok miesta určuje komfort

Pokiaľ si v zimnej záhrade chcete užívať príjemné stolovanie alebo oslavy s priateľmi či rodinou, myslite na dostatok miesta. Obývateľná zimná záhrada by nemala byť menšia ako 15 m².

Len na stôl so stoličkami potrebujete plochu približne 5 – 6 m². Určitý priestor zaberie aj nábytok a potrebujete tiež miesto na prechádzanie okolo nábytku či samotný prechod z interiéru do exteriéru.

Zohľadnite to už pri samotnom návrhu a projektovaní.

Na výber máte desiatky možností

V lete teploty často stúpajú až do nepríjemných výšok, v priestore pod prestrešením alebo za sklom zimnej záhrady dokážu slnečné lúče vyhriať až na teplotu okolo 70 °C.

Nie je to však pravidlo, prehrievaniu sa dá vyhnúť prostredníctvom špeciálnych skiel alebo reflexnou fóliou proti prehrievaniu.

Taktiež existujú aj rôzne účinné druhy vonkajšieho a vnútorného tienenia.

Zimné záhrady a sklenené prístrešky vedia profesionálni majstri osvedčeného sklenárstva realizovať v rôznych farbách, tvaroch, s rôznymi úpravami povrchu skla. Je len na vás, akej možnosti dáte prednosť, vždy je však dobré konzultovať riešenia konkrétneho návrhu s dlhoročnými odborníkmi, ktorí majú s montovaním prístreškov a realizovaním zimných záhrad bohaté skúsenosti.

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu