piatok, 24 marca, 2023

Všetko pre váš funkčný domáci ateliér

Pracovné prostredie pre kreatívcov si vyžaduje nielen špecifické priestorové, ale aj svetelné nároky. Môžete pokojne pracovať aj z pohodlia domova, podmienkou je aspoň jedna voľná miestnosť. Pri funkčnom rozvrhnutí vám skvelo poslúži typická izba v byte s rozmermi 3 x 4 m. Ako na to? Dozviete sa už v tomto článku!

Spokojnosť pri práci

Vybraná miestnosť sa využíva len pre vaše pracovné účely, pri kreatívnej činnosti nie je vhodné prerozdeľovať plochu na pracovnú a spoločenskú. Umelci pracujú dušou, akýkoľvek rušivý element môže úplne zmariť ich začatú prácu.

Zvolíme si miestnosť ďalej od hlavných spoločenských a detských izieb. Vôbec ani nezvažujte priechodovú pre svoj ateliér. Priestory udržiavajte v čistote, chráňte si svoje diela a od bežného domáceho fungovania nech ich oddeľujú uzamykateľné dvere alebo aspoň priečka.

Reprezentatívny výber zdrojov prirodzeného svetla

Kreatívci potrebujú čo najviac prirodzeného denného svetla. Ide najmä o maliarov a spisovateľov, ale aj o rôzne remeslá, kde sa pracuje jemnou motorikou. Svetlo nikdy nemá byť priame, ostré, ale rozptýlené a „večné“. Dušou ateliérov sa preto stávajú luxusne pôsobiace okná. Svoj cit pre umenie dokážete uprednostnením generácie trojskla hliníkových okien od skutočných majstrov. Od tých, čo aj v tejto uponáhľanej dobe pretavia skryté kovanie v detailnom dizajne bezúdržbových a trvácnych modelov.

Ako sa vraví, oči sú bránou do duše a denné svetlo tokom inšpirácií pre umelcov. Okná by mali byť orientované na sever, len tak si zabezpečíte svetlo v približne rovnakej intenzite po celý deň.

Pozor ale, okná ako zdroj denného svetla, udržiavame čisté a dobre zvážime, čo umiestnime v ich blízkosti. Zbytočné odrazy vznikajú v súčinnosti okien, zrkadiel a ďalšieho vybavenia v sklenom dizajne. Miestnosť zbytočne neprehrievame, teplotnú stálosť dobre udržiava drevohliníkové okno certifikované do nízkoenergetických a pasívnych domov. Využívame aj tieniacu techniku a len výnimočne pracujeme večer za umelého svetla.

Zdroj obrázku: Zoran Damjanovic / Shutterstock.com

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu