sobota, 24 februára, 2024

Viete, čo sa skrýva pod pojmom JIT logistika?

JIT logistika (z anglického JUST IN TIME – PRÁVE VČAS), je jednou zo strategických metód v oblasti logistiky. Táto metóda sa snaží minimalizovať skladové zásoby a vyrábať alebo objednávať iba toľko tovaru, koľko je aktuálne požadované zákazníkmi. Hlavným cieľom logistického prístupu JUST IN TIME je optimalizovať náklady a zvýšiť výnosy v podnikaní.

Ako vznikala JIT logistika?

JIT logistika nie je žiadnou novinkou. V minulosti sa stala úspešnou vďaka japonskej spoločnosti Toyota, ktorá ju začala aplikovať už v roku 1945, počas obdobia po druhej svetovej vojne. Avšak, USA a iné západné krajiny ju prijali až o niekoľko desaťročí neskôr. Od tej doby sa táto metóda stala čoraz populárnejšou, a to najmä vďaka svojej efektívnosti. V roku 2021 nastal zlom, keď celosvetová pandémia odhalila slabé stránky, ktoré so sebou JUST IN TIME logistika prináša. Napriek tomu však pandémia neznamenala jej koniec, ale práve naopak – poskytla príležitosť na zdokonalenie všetkých procesov.

Výhody aj nevýhody JUST IN TIME logistiky

Keď je správne aplikovaná, JIT logistika prináša viacero výhod. Medzi tieto výhody patrí úspora financií, efektívnejší výrobný proces, zníženie množstva produkovaného odpadu, ochrana životného prostredia, minimalizácia chýb vo výrobe, zníženie počtu reklamácií, skrátenie dodacích lehôt a zlepšenie zákazníckeho servisu.

V porovnaní s metódou logistiky známou ako JUST IN CASE (PRE ISTOTU) však JUST IN TIME logistika prináša aj niekoľko výziev. Nevýhodou môže byť náročnejšia koordinácia všetkých procesovveľký dopad aj tých najmenších chýb v dodávateľskom reťazci na jeho fungovanie.

Prečo je express doprava pre JIT logistiku kľúčová?

Jedným z kľúčových faktorov JIT logistiky je express doprava. Rýchlosť je v tomto prípade dôležitá, no ešte dôležitejšia je spoľahlivosť tejto dopravy. Preto je pre firmy uplatňujúce JIT logistiku mimoriadne dôležité vybrať si prepravné spoločnosti, na ktoré sa môžu plne spoľahnúť. Spolupráca s menšími prepravnými spoločnosťami, s ktorými si môžete vybudovať dlhodobé vzťahy založené na dôvere, je v tomto prípade obrovskou výhodou.

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu