James Webb Space Telescope je vesmírny teleskop, ktorý sa chystá nasledovať po slávnom vesmírnom teleskope Hubble.
Tento teleskop bude vybavený špičkovými optickými a infračervenými detektormi, ktoré mu umožnia vidieť hlboko do vesmíru a získať nové poznatky o vzniku a vývoji vesmíru, planét a života vo vesmíre.
Čoho bude schopný?
James Webb Space Telescope bude tiež schopný skúmať atmosféry exoplanét, teda planét nachádzajúcich sa mimo nášho slnečného systému, a hľadať príznaky života na týchto svetoch.
Pozrite si video zo stavby tohto teleskopu:
Tento teleskop bude umiestnený v medzihviezdnom priestore a bude sa pohybovať v tesnej blízkosti Zeme, čo mu umožní získať veľmi detailné obrazy vesmíru. James Webb Space Telescope by mal byť uvedený do prevádzky v roku 2027.
Špičková technológia
James Webb Space Telescope bude fungovať tak, že bude pomocou svojich špičkových optických a infračervených detektorov zbierať svetelné lúče pochádzajúce z vesmíru.
Teleskop bude umiestnený v medzihviezdnom priestore a bude sa pohybovať v tesnej blízkosti Zeme, čo mu umožní získať veľmi detailné obrazy vesmíru.
James Webb Space Telescope bude schopný skúmať vzdialené galaxie, hviezdy a planéty a zbierať informácie o ich chemickom zložení, teplote a pohybe.
Teleskop bude tiež schopný skúmať atmosféry exoplanét, teda planét nachádzajúcich sa mimo nášho slnečného systému, a hľadať príznaky života na týchto svetoch.
Teleskop bude používať veľkú šošovicu s priemerom 6,5 metra a špičkové detektory, ktoré mu umožnia zbierať svetelné lúče v širokom rozsahu vlnových dĺžok, od infračerveného po ultrafialové spektrum.
James Webb Space Telescope bude tiež vybavený špeciálnym zariadením na odstraňovanie tepla, ktoré mu umožní zachovať svoje schopnosti zbierania svetelných lúčov v teplejších oblastiach vesmíru.
Ďalšie informácie
Wikipédia uvádza nasledovné informácie:
James Webb Space Telescope (JWST) je vesmírny teleskop, ktorý vykonáva infračervenú astronómiu. Ako najväčší optický teleskop vo vesmíre jeho vysoký rozlíšenie a citlivosť umožňujú pozorovanie objektov príliš starých, vzdialených alebo slabých pre teleskop Hubble.
Toto umožní výskum vo viacerých oblastiach astronómie a kozmológie, ako napríklad pozorovanie prvých hviezd, formovanie prvých galaxií a detailnú atmosférickú karakterizáciu potenciálne obývateľných exoplanét.
NASA
Národný ústav pre letectvo a vesmírnu techniku Spojených štátov (NASA) viedol navrhnutie a vývoj teleskopu James Webb (JWST) a spolupracoval s dvoma hlavnými agentúrami: Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a Kanadskou vesmírnou agentúrou (CSA). NASA Goddard Space Flight Center (GSFC) v štáte Maryland zabezpečovalo vývoj teleskopu, priestorový teleskopný vedeckej inštitút v Baltimore na Homewoodovej kampus Johns Hopkins University prevádzkuje JWST a hlavný dodávateľ bol Northrop Grumman. Teleskop je pomenovaný po Jamesovi E. Webbovi, ktorý bol riaditeľom NASA v rokoch 1961 až 1968 počas programov Mercury, Gemini a Apollo.
Teleskop James Webb bol vypustený 25. decembra 2021 na rakete Ariane 5 z Kourou v Francúzskej Guajane a dorazil na slnečné – zemský L2 Lagrange bod v januári 2022. Prvý obraz JWST bol verejnosti zverejnený prostredníctvom tlačovej konferencie 11. júla 2022.
Základné zrkadlo teleskopu JWST pozostáva z 18 šiestranových zrkadlových segmentov zo zlatom pokrytého berýlia, ktoré spolu tvoria zrkadlo o priemere 6,5 metra, v porovnaní s teleskopom Hubble 2,4 metra. Tým teleskopu JWST poskytuje plochu na sbieranie svetla približne 25 štvorcových metrov, približne šesťkrát viac ako teleskop Hubble.