Drevené pelety sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Majú totiž niekoľko výhod, ktoré ich odlišujú od ostatných palív. Ak hľadáte výhodné a komfortné kúrenie pre váš dom alebo chalupu, určite si prečítajte náš prehľad informácií.
Oproti plynu alebo elektrine je kúrenie peletami oveľa lacnejšie. Preferujete kotol na tuhé palivo? Pri porovnaní s ostatnými pevnými palivami vynikajú pelety svojím jednoduchým používaním. V kombinácii s automatickým kotlom sa majiteľ nemusí takmer o nič starať.
1. Automatické zapálenie
Veľkou výhodou kotla na pelety je to, že začne kúriť po stlačení tlačidla. Netreba zapaľovať oheň pomocou zápaliek a čakať, kým sa rozhorí. Automatický kotol používa patrónu, ktorá sa počas niekoľkých minút rozžeraví a zapáli palivo.
Niektorí výrobcovia umožňujú ovládať kúrenie na diaľku pomocou mobilu. „Pre naše kotly na tuhé palivo máme aplikáciu eModul, v ktorej sa dajú všetky parametre nastaviť a aj meniť. Všetko funguje cez internet,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek, ktorý pracuje vo firme OPOP.
2. Automatické prikladanie
Každý vie, že do ohňa treba pravidelne prikladať, aby nevyhasol. Obzvlášť, ak má vykúriť celý dom a navyše aj ohrievať teplú vodu. S kotlom na pelety však môžete zabudnúť na opakované cesty do kotolne a dopĺňanie paliva. Prikladanie totiž funguje automaticky.
Vďaka slimákovým podávačom si kotol plynule dopravuje palivo na rošt horáka a kúri na presne požadovanú teplotu. Riadiaca jednotka reguluje výkon a bezpečne ovláda celý chod vykurovania.
Ak ku kotlu pripojíte snímač vonkajšej teploty, môže sa intenzita kúrenia a dopĺňanie paliva meniť samočinne podľa počasia.
3. Zásobník na pelety
Na čo potrebuje kotol na pevné palivo násypku? Aby ste do nej jednoducho nasypali dostatočnú zásobu peliet, aby mali podávače čo dodávať do ohňa. Čím väčší objem, tým viac času bez práce získate.
Existujú zásobníky v rôznych veľkostiach a vyhotoveniach, od kompaktných po externe pripojené. „Najobvyklejší variant je, že sa majiteľ postará o doplnenie zásobníka raz za týždeň. Záleží však aj na veľkosti domu, výkone kotla a požadovanej teplote,“ dopĺňa Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.
4. Jednoduchá manipulácia
Drevené pelety vznikajú tak, že sa pod veľkým tlakom lisujú piliny, ktoré zostávajú na pílach alebo v drevospracujúcom priemysle. Vďaka tomu majú jednotný tvar, a to umožňuje jednoduchšiu prepravu aj skladovanie. Pelety sa predávajú v 15-kilogramových vreciach alebo vám ich privezie domov cisterna. Pelety majú už z výroby optimálnu vlhkosť okolo 10 %, takže ich môžete rovno sypať do peletového kotla. Žiadne rezanie, skladanie a dvojročné uskladnenie, ktoré je nutné pri dreve, vás nečaká.
5. Prísna certifikácia paliva
Keď vyberáte kotol na pevné palivo, dôležitú rolu nehrá len jeho cena, ale hlavne každoročné náklady na vykurovaciu sezónu. Nákup peliet obvykle vychádza drahšie než drevo. Zatiaľ čo pri kúrení drevom je rozhodujúce, či je tvrdé, alebo mäkké, pri peletách sa hodnotí a jednoznačne označuje kvalita.
Najlepšie vlastnosti majú pelety označené certifikátom EN plus A1, ktoré sú vyrobené výhradne z čistého kmeňového dreva a neobsahujú kôru. To zaručuje vysokú výhrevnosť a málo popola. Dovážaným peletám bez certifikácie sa radšej vyhýbajte. Oveľa horšie horia a navyše môžu poškodiť váš peletový kotol.
Zdroj fotografií.: Shutterstock, OPOP