piatok, 29 marca, 2024

Trendy vo využívaní slnečnej energie

Slnečná energia má spomedzi obnoviteľných zdrojov energie najväčší potenciál. Možno ju totiž využiť aj v bežných domácnostiach. Veternú turbínu si na záhrade nepostavíte a geotermálny vrt nenavŕtate. No nainštalovať si na strechu vášho rodinného domu solárne kolektory alebo fotovoltické panely nie je dnes nič zložité. Môžete tak mať vlastnú elektrickú energiu alebo ohrievať vodu celom zadarmo, len pomocou slnečného žiarenia. Pozrite sa ako môžete energiu zo slnka využiť?

Solárna energia doma a v zahraničí

V čase klimatickej krízy je využitie obnoviteľných zdrojov energie čoraz častejšie skloňovanou témou. Svetové energetické systémy sa usilujú o zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré vznikajú aj v dôsledku spaľovania uhlia. 

Rok 2020 bol pre obnoviteľné zdroje významným míľnikom – obnoviteľná energia sa stala hlavným zdrojom získavania elektrickej energie. Prevažne veterná a slnečná energia sa podieľali na 38% produkcie elektriny. Najväčší skok zaznamenala práve solárna energia, ktorá vzrástla až o 15%. Najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov majú už tradične severské štáty pobaltské štáty Švédsko, Fínsko, Lotyšsko, Dánsko. Krok s nimi drží i náš západný sused Rakúsko. 

Najväčšiu ambíciu stať sa nízkouhlíkovou ekonomikou má Nemecko. V budúcom roku chcú úplne odstaviť jadrovú energiu a do roku 2038 aj všetky uhoľné elektrárne. Nemecko si stanovilo cieľ, že do roku 2050 zníži emisie o 95%. 

Podiel zelenej energie vzrástol v posledných troch rokoch aj na Slovensku. Zatiaľ, čo v rokoch 2010 – 2018 obnoviteľné energie stagnovali na dvanástich percentách, v roku 2019 dosiahli takmer 17% podiel. Slovensko tak o rok skôr splnilo cieľ Európskej únie, že do roku 2020 budú mať obnoviteľné zdroje 14% zastúpenie na produkcii elektrickej energie. Najväčší nárast podielu OZE nastal v oblasti vykurovania a chladenia. 

Využitie slnečnej energie

Na Slovensku je celková doba slnečného svitu približne 1600 hodín ročne, čo predstavuje veľmi vhodné podmienky na získavanie elektriny zo slnečného žiarenia. Intenzita slnečného žiarenia sa počas roka mení. Maximum na Slovensku zaznamenávame v júli, minimum na prelome decembra a januára. Hoci sa to nezdá, rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len 10 – 15% ročne. Na využívanie slnečnej energie má teda vaša geografická poloha len minimálny vplyv. Akým spôsobom sa dá využiť slnečná energia ukazuje tabuľka. 

Slnečná energia
výroba tepla výroba elektriny
solárne kolektory fotovoltické panely
– ohrev vody

– vykurovanie

– bazén

– napojenie elektrospotrebičov na domácu solárnu elektráreň

 

K ochrane životného prostredia teda môžu prispieť nielen veľké spoločnosti a inštitúcie, ale i bežné domácnosti. Obnoviteľné zdroje energie sú vďaka priaznivým cenám solárnych panelov, finančným príspevkom a špeciálnym dotáciám čoraz dostupnejšie aj pre rodiny žijúce v rodinných domoch. Na výrobu vlastnej elektriny alebo ohriatie úžitkovej vody vám pritom postačia len solárne panely a strecha vášho domu. 

So solárnymi kolektormi ušetríte na teplej vode

Pomocou slnečnej energie si dokážete moderne a úsporne zabezpečiť 70% ročnej spotreby teplej vody sami a dokonca ušetríte na jej ohreve 250 – 400 EUR ročne. Výhodou solárnych kolektorov je aj nezávislosť užívateľa – získané teplo kompletne využijete pre vlastnú spotrebu. Výhodou je aj pomerne rýchla návratnosť investície do solárnych kolektorov. To vďaka možnosti získania finančného príspevku až 1 750 EUR z programu Zelená domácnostiam II.

O solárnych paneloch na ohrev vody pouvažujte najmä ak má vaša rodina má aspoň štyroch členov a nevylučujete, že sa rozrastie ešte minimálne o jedného. Solárny systém na ohrev vody je ideálny pre početnejšie rodiny s deťmi, ktoré majú najvyššiu spotrebu teplej vody. Potvrdzuje to aj odborník zo ZSE: „Napríklad riešenie ZSE Solar Komfort 3,75 kW obsahuje 3 solárne kolektory a zásobník vody 300 l – pokryje potreby domácnosti s 4 a viac členmi. Veľmi zaujímavé pri solárnom ohreve vody je, že čím je spotreba teplej vody v domácnosti vyššia, tým väčšia je finančná úspora z inštalovaného riešenia a tým rýchlejšia je aj návratnosť.“ 

Solárne kolektory oceníte aj v prípade, ak máte na pozemku bazén, ktorý napúšťate pitnou vodou. V prípade, že využijete potenciál solárnych kolektorov, môžete začať kúpaciu sezónu oveľa skôr. Nemusíte čakať, kým vám slnko zohreje vodu v bazéne priamo, ale doplníte tú, ktorú ohrialo pomocou solárnych panelov. Za teplú vodu pritom nezaplatíte ani cent. Vodou ohriatou pomocou slnečných kolektorov môžete dokonca podporiť váš podlahový vykurovací systém.

S fotovoltickými panelmi budete energeticky sebestační

 

Slnko a fotovoltické panely vám môžu zabezpečiť dodávky elektrickej energie nezávisle od distribučnej siete. Práve energetická sebestačnosť je jednou z výhod solárnej energie. Hoci fotovoltika znamená určitú počiatočnú investíciu, je dôležité myslieť na to, že v budúcnosti sa vám tieto finančné prostriedky niekoľkonásobne vrátia.

Fotovoltické riešenie od ZSE predstavuje najšetrnejší spôsob výroby elektriny. Garantuje vám väčšiu energetickú sebestačnosť aj úsporu vašich financií. Bežná slovenská domácnosť spotrebuje za rok približne 2015 kWh elektrickej energie. Predstavuje to sumu asi 355 EUR. Ak používate elektrinu aj na vykurovanie či ohrev vody, ročná spotreba sa pohybuje na úrovni 9985 kWh. Ročne teda miniete na poplatkoch za elektrinu okolo 1500 EUR. Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov môžete ušetriť až 40 % vašich nákladov na elektrickú energiu. 

Fotovoltické riešenie so 16 panelmi vyrobí ročne približne 6500 kWh elektriny. V mesiacoch jún a júl je to cca 750 kWh za mesiac. To znamená, že si v letných mesiacoch dokážete bezproblémovo pokryť spotrebu elektrickej energie z vlastných zdrojov alebo si niečo aj odložiť.

Čím viac elektrickej energie spotrebúvate, tým má väčší zmysel uvažovať o fotovoltike. 

Vlastná solárna elektráreň je vhodná najmä v prípade, že elektrinu využívate najviac počas dňa. Fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny práve počas dňa. Ak teda vaša domácnosť funguje v nepretržitom režime – napríklad často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke, elektrinu môžete spotrebovať ihneď. Rovnako to platí aj v prípade viacgeneračných domácností.

Fotovoltika je však vhodná voľba aj v prípade, že väčšiu časť elektriny spotrebúvate ráno a večer. Týmto spôsobom funguje väčšina domácností. Nápor na spotrebu energie je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. 

V tomto prípade je vhodnou voľbou skombinovať fotovoltické panely s Virtuálnou batériou. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete virtuálne uložiť na neskoršie použitie, keď slnko nesvieti a váš solárny systém elektrinu nevyrába.  Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.

Zdroje:

https://ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020/

https://ec.europa.eu/jrc/en/pvgis

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu