štvrtok, 25 apríla, 2024

Roztrúsená skleróza sa začína ako únava či pocit prepracovania. Ako ju rozoznať?

Skleróza multiplex, na Slovensku známa aj ako roztrúsená skleróza, patrí medzi ochorenia s najväčším percentuálnym nárastom. Na celom svete ním trpia milióny pacientov, pričom ich počet pribúda, čo je paradoxne spôsobené aj novými znalosťami diagnostiky v tejto oblasti.

Čo je skleróza multiplex a prečo vzniká

Najjednoduchší popis ochorenia nám vraví, že to je zápalové ochorenie, ktoré postupne napáda centrálny nervový systém, čiže najmä mozog, miechu, ale aj obaly očných nervov. Ide o najvyskytovanejšie nervovo-zápalové degeneratívne ochorenie.

Vo veľkej časti zasahuje mladú populáciu a dokonca patrí medzi najčastejšiu príčinu trvalých invalidných stavov u tejto časti obyvateľstva. Najviac sa prejavuje v strednom veku, čiže medzi 25 až 35 rokom. Problémom je najmä pre ženy, keďže ich u nás zasahuje až 3-krát častejšie ako mužov. Žiaľ, presná príčina tohto zvláštneho javu nie je známa.

Presne nie je známy ani veľmi zaujímavý geografický výskyt tejto choroby: väčšinou totiž na ňu trpí takzvané severské obyvateľstvo. Naopak, ľudia afrického typu, predovšetkým v okolí rovníka, sklerózu multiplex takmer nepoznajú.

Odbornou terminológiou povedané, príčinou jej vzniku je zlyhanie imunitného systému, ktorý za určitých okolností začína napádať vlastné nervové bunky, čo vyústi až do ich zániku.

Pozor si dajte na tieto rizikové faktory

Hoci presná príčina vzniku tohto nebezpečného ochorenia nie je známa, vieme povedať, čo môže byť jej spúšťačom. Treba však povedať, že aj keď je pri pacientoch zvýšená možnosť jej výskytu aj u ich potomkov, nie je známy žiaden gén, ktorý by bol za prenos zodpovedný.

Okrem týchto genetických faktorov poznáme aj faktory environmentálne. Všetky sú súčasťou nášho spôsobu života a väčšinu z nich vieme pozitívne regulovať, respektíve ich vplyv na možnosť vzniku ochorenia minimalizovať. Medzi najdôležitejšie patria neliečené a opakujúce sa infekcie, dlhodobé fajčenie, ale aj neustály nedostatok vitamínu D.

Medzi spúšťače radíme aj prepracovanosť a stres. Hoci sa jedná predovšetkým o psychickú záležitosť, stres dokáže byť základom aj mnohých iných, často odlišných ochorení.

Pri ženách sa ako o spúšťačoch môžeme baviť aj o zmene hladiny pohlavných hormónov a to najmä v období po pôrode, kedy sa ich telo musí v pomerne krátkom čase vysporiadať s viacerými veľkými zmenami.

Ktoré príznaky a prejavy sú pre ňu typické?

Počiatočné príznaky sa prejavujú v mladosti a spočiatku sa im väčšinou nepripisuje žiadna významná pozornosť. Môže totiž ísť o fázu, ktorú vnímame skôr ako prepracovanosť, únavu či fyzické ťažkosti Medzi bežné môžeme radiť aj problémy so zrakom, prípadne všeobecne s očami.

Práve tieto sa však postupne zväčšujú a prvým skutočným príznakom je optická neuritída. Tá môže postupne vyústiť až do dvojitého videnia či straty zraku. Medzi ďalšie príznaky radíme stratu koordinácie pohybov a rovnováhy. Problémy sa vyskytujú aj pri ústnom prejave, kedy sa postupom času stáva reč problémovou až úplne nezrozumiteľnou.

Medzi nepríjemnosti určite patria aj rôzne poruchy močenia, napríklad náhle nutkanie na močenie. U 60 % mužov postihnutých sklerózou je tiež diagnostikovaná erektilná dysfunkcia.

Hoci sa niektoré znaky môžu javiť ako drobné a nie veľmi významné, medzi závažné patrí určite porucha prehĺtania, nazývaná tiež dysfágia. Ďalšími gastroenterologickými problémami sú kŕče a bolesti brucha, zápcha, únik stolice či neschopnosť dostatočného vyprázdnenia.

Čím skôr sa liečba začne, tým lepšie

Ako pri všetkých ochoreniach, aj v prípade roztrúsenej sklerózy hrá dôležitú úlohu v jej liečbe včasná diagnostika. Poznáme niekoľko postupov a výkonov, ktoré na seba postupne nadväzujú a ak sú úspešné, môžeme vďaka nim zaznamenať neskoršie výrazné úspechy v liečbe.

Medzi prvotné vyšetrenie patria podrobné neurologické vyšetrenia, najmä likvoru. Medzi ďalšie dôležité postupy radíme magnetickú rezonanciu miechy a mozgu. Takmer nenahraditeľnou súčasťou diagnostiky je aj odber mozgovomiechového moku a to špeciálnou formou lumbálnej punkcie.

O dôležitosti diagnostiky svedčí aj fakt, že existuje pomerne veľa iných ochorení, ktoré sa svojimi príznakmi na roztrúsenú sklerózu najmä v počiatočnej fáze podobajú.

Hoci v súčasnej dobe ešte nedokážme túto chorobu vyliečiť úplne, vieme jej priebeh spomaliť a zabrániť jej zhoršovaniu. Vďaka tomu môžu mať pacienti pred sebou ešte veľa rokov života, čo je dôležité, keďže ochorenie čoraz viac postihuje aj 30-tnikov.

Zdroj obrázku: Lightspring / Shutterstock.com

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu