piatok, 8 decembra, 2023

LED panely – moderný spôsob osvetlenia komerčných a obchodných priestorov

LED panelové svetlá predstavujú jeden z najefektívnejších spôsobov osvetlenia kancelárií, administratívnych budov či obchodných priestorov. Táto technológia prináša rovnomerný svetelný výkon, dlhšiu životnosť, nízke nároky na údržbu a v neposlednom rade aj úsporu energie. Ako vybrať kvalitné LED panely pre vašu nehnuteľnosť?

Rozmer a tvar LED panelu

LED panely prichádzajú v rôznych veľkostiach a tvaroch, pričom najbežnejšími rozmermi sú štvorcové panely 60 x 60 cm alebo obdĺžnikové panely 120 x 30 cm, ktoré zodpovedajú bežným kazetovým stropným systémom. Okrem klasických hranatých variácií nájdeme na trhu aj okrúhle LED panely. Výhodou všetkých panelových svietidiel je široký uhol svietenia, tj. 180 stupňov.

Úspornou alternatívou využívanou v kanceláriách sú aj LED trubice, ako náhrada za tradičné lineárne neónky, a to v bežných rozmeroch 60, 90, 120 a 150 cm.

Chromatickosť LED panelu

Pri LED osvetlení sa bežne stretávame s pojmom chromatickosť, resp. teplota farby. Rozlišujeme 3 úrovne, a to studená biela, neutrálna a teplá biela. Chromatickosť, vyjadrená na Kelvinovej stupnici, má vplyv na naše vnímanie, koncentráciu a činnosť mozgu, preto by ste ju mali vyberať s ohľadom na charakter daného priestoru. 

LED panely zvyčajne dostať v neutrálnej bielej, tj. cca 4000 Kelvinov. Ide o chromatickosť podobnú dennému svetlu, ktorá je vhodná ako na pracovné úkony, tak aj na relaxáciu.  Tieto všestranné LED panely nájdu využití v maloobchodných priestoroch, kanceláriách, nákupných strediskách, ale aj v domácnostiach.

Osvetlenie v teplej bielej (cca 2700 Kelvinov) pôsobí upokojujúco a môže byť použité napríklad v reštauráciách, penziónoch či kaviarniach. Naopak studená biela (cca 5000 a viac Kelvinov) nájde uplatnenie v priestoroch, ktoré vyžadujú maximálnu koncentráciu a zvýšenú aktivitu, napr. v nemocniciach, alebo v miestnostiach bez prístupu denného svetla, tj. pivnice alebo sklady.

Systém inštalácie LED panelov

Určené sú buď na povrchovú montáž, tzn. prisadené LED panely, alebo na nízkoprofilovú zapustenú inštaláciu do kazetových a sadrokartónových stropov. Podľa preferovaného systému inštalácie je potrebné si k LED panelom zaobstarať aj dodatočné príslušenstvo, napr. rámček na podhľadové panely, závesné lanko a iné.

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Dodatočné vlastnosti LED panelov

Z praktického hľadiska je vhodné poobzerať sa po modeloch so stmievateľnou funkciou, vďaka ktorej budete môcť prispôsobiť intenzitu osvetlenia aktuálnym potrebám. Ak túžite po dekoratívnom osvetlení, využite ponuku RGB panelov, pri ktorých sa núka široká škála farebných tónov.

Zhrnutie výhod LED panelov

LED panely sú efektívnym, vysokovýkonným svetelným zdrojom, ktorý prináša úsporu energie (vyššia produkcia lúmenov/watt) a nákladov. Vyznačujú sa širokým uhlom svietenia, dlhou životnosťou a jednoduchou inštaláciou. Na výber sú rozmanité typy, ktoré sa líšia vzhľadom, rozmerom, systémom montáže a inými vlastnosťami, ktoré uspokoja nároky vlastníkov a užívateľov komerčných, administratívnych a obchodných budov, ale i domácností.

Zdroj foto: Giedriusok / Shutterstock.com

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu