streda, 17 augusta, 2022

FESTIVAL HUDOBNÉ LETO VÁS V AUGUSTE NABIJE ENERGIOU

Vychutnajte si Cigánskych diablov v špeciálnom narodeninovom vydaní, hlboké osobné spovede Márie Čírovej či originálne stretnutie Petra Lipu s mladou talentovanou jazzovou speváčkou

Trenčianske Teplice, 2. august 2022 – Festival Hudobné leto Trenčianske Teplice má aj v druhej polovici leta pre svojich priaznivcov pripravený bohatý kultúrny program. Výnimočné koncerty a predstavenia ulahodia milovníkom rozličných žánrov, na svoje si prídu aj nadšenci sofistikovanej kombinácie klasiky, gypsy music, etna, jazzu a flamenca.

Ak hudbu vnímate srdcom, určite vám ho rozohrejú baladické melódie talentovanej slovenskej speváčky, klaviristky a skladateľky Márie Čírovej. V rámci Hudobného leta vystúpi už prvú augustovú nedeľu. V Kursalone zožala svojím koncertom veľký úspech už pred tromi rokmi a my veríme, že divákov opäť poteší svojimi hlbokými osobnými spoveďami, ako Unikát, Búrka, Na dosah alebo Chýbaš. V Máriinej hudbe môžete objaviť stopy džezu, R&B, gospelu či folku. Tvorí vlastné texty a k mnohým svojím skladbám zložila aj hudbu: jeden z najznámejších hitov Búrka však vymyslela spolu s manželom, producentom Marošom Kachútom.

O rok oslávi osemdesiatku, ale stále má plno energie, ktorú mu môžu závidieť aj mladší speváci. Svojho nestarnúceho ducha na koncerte Stretnutie dvoch generácií ukáže Peter Lipa. Ešte pred štyrmi rokmi spieval v Kursalone spolu s Milanom Lasicom, tentoraz ho bude na pódiu sprevádzať mladá slovenská speváčka Zuzana Mikulcová, ktorá je už teraz považovaná za sľubný jazzový talent. Chcete vedieť, ako im to spolu bude ladiť? Príďte sa presvedčiť do Kursalonu vo štvrtok 11. augusta.

Už 15 rokov sú dokonale zladení Cigánski diabli, ktorí svoje jubileum prídu osláviť do Trenčianskych Teplíc vo štvrtok 18. augusta. Potešia nás bohatým hudobným vystúpením plným vášne a temperamentu. S titulom Najlepší cigánsky orchester na svete a s množstvom zlatých a platinových ocenení sľubujú nezabudnuteľný zážitok. Príďte si užiť neuveriteľnú virtuozitu a unikátne hudobné fúzie, vďaka ktorým Cigánski diabli zožali ovácie v  prestížnych koncertných sieňach po celom svete, počnúc Kráľovskou operou v Londýne, končiac Koncertnou halou v austrálskom Melbourne.

Ak máte chuť na pop music overenú rokmi, v nedeľu 28. augusta si v Kursalone môžete užiť Najväčšie hity 80. a 90. rokov v podaní Beáty Dubasovej. Kedysi bola idolom dospievajúcej mládeže, dnes je rešpektovanou speváčkou a stálicou slovenskej hudobnej scény. Na konte má celý rad chytľavých a notoricky známych piesní, ako napríklad Účesy, Sme také, aké sme, Za dverami mojej izby, Vráť mi tie hviezdy či Dievča z reklamy. Môžete si zaspomínať alebo objaviť pesničky, ktoré prežili desaťročia a stali sa nadčasovými popovými kúskami.

Festival uzavrie v piatok 2. septembra Slovenský komorný orchester (SKO), ktorý v minulom roku takisto oslávil okrúhle výročie 60 rokov. Záverečný koncert Hudba dvoch storočí si vychutnajú najmä priaznivci vážnej hudby, ktorí sa môžu tešiť na velikánov svetovej klasiky. SKO pod vedením dirigenta a umeleckého šéfa Ewalda Danela ponúkne neopakovateľné skladby, ktoré sa zrodili v období dvoch storočí.

Fotografie a viac informácií o festivale nájdete nižšie.

Vstupenky na podujatia je možné zakúpiť online na www.ticketportal.sk, v Infocentre kúpeľného hotela PAX alebo priamo na mieste pred každým predstavením v Kursalone Trenčianske Teplice.

O FESTIVALE HUDOBNÉ LETO

Festival Hudobné leto sa prvýkrát konal v roku 1937 a jeho charakter sa menil s meniacim sa režimom od prvej republiky cez vojnové obdobie a socialistickú éru až dodnes. Predvlani sa pre pandémiu ochorenia Covid-19 prerušila tradícia podujatia vôbec prvýkrát po vyše 50 rokoch. V minulosti sa festival neuskutočnil napríklad v období rokov 1945 – 1946, 1951 – 1956 a v roku 1964. Svojou históriou, tradíciou a kvalitou prerástol regionálny rozmer a stal sa súčasťou slovenskej hudobnej kultúry. Festival bol pravidelne miestom, kde sa uvádzali premiéry diel slovenských skladateľov. V roku 2009 to bola, napríklad, premiéra skladateľa Iľju Zeljenku, v roku 2010 Mariána Lejavu. Podujatie pravidelne hostilo aj zahraničných interpretov. ​Aj vďaka podpore ministerstva kultúry SR sa zachovala historická a umelecky hodnotná tradícia tohto festivalu, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou kúpeľného mesta a obohatením kultúrneho života mesta a celého regiónu. V súčasnosti sa Hudobné leto považuje za najstarší festival vážnej hudby v strednej Európe.

O MESTE TRENČIANSKE TEPLICE

O Trenčianskych Tepliciach ako o kúpeľoch sa prvý raz hovorí v 13. storočí. Mesto očarí mnohými zaujímavosťami – unikátnym lesoparkom, prezliekarňou v maurskom slohu, medzinárodným filmovým festivalom, pitným prameňom s termálnou vodou, kúpaliskom zasadeným priamo do skaly, najstarším hudobným festivalom komornej hudby v strednej Európe, vyhliadkou s bielym jeleňom, vonkajším bazénom priamo na námestí, neveľkým kinom s atypickými rozmermi. Trenčianske Teplice majú svoje neopakovateľné čaro. Kto ich nenavštívil, nedokáže si ho predstaviť.

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here