sobota, 24 februára, 2024

ERP systém zefektívni vaše podnikanie. Viete, prečo si vybrať dobrého dodávateľa?

Začala vaša firma narážať na limity súčasných zabehnutých procesov? Váš aktuálny podnikový systém už nepostačuje na rozvoj vášho podnikania? Možno je čas začať vyberať ERP systém, ktorý zefektívni vaše podnikanie. Výber ERP systému je kľúčovým rozhodnutím pre každú firmu. Súčasťou toho je aj výber správneho dodávateľa, ktorý sa stane vaším dlhodobým partnerom. Iba správne zvolený dodávateľ vám zabezpečí úspešnú implementáciu, kvalitnú podporu a možnosti budúceho rozvoja ERP systému.

Prečo sa pri výbere ERP systému zaoberať aj výberom dodávateľa?

Dodávateľ ERP systému bude vaším partnerom mnoho rokov. Spolupráca s ním sa nekončí výberom alebo implementáciou ERP systému. Kvalitný dodávateľ by vám mal poskytovať pravidelnú starostlivosť, podporu a mal by sa neustále zaujímať o vaše potreby. Môže vám ponúknuť osobného konzultanta, hotline, školenia alebo servis. Informácie o dodávateľovi vám pomôžu odhaliť jeho finančnú stabilitu či stratégiu do budúcnosti. Vďaka správnemu výberu sa vám tak nestane, že ERP systém budete musieť v krátkom čase meniť.

„Dôležitý je nielen ERP systém, ale aj dodávateľ  – teda konkrétna spoločnosť, s ktorou komunikujete o implementácii systému. Aj veľmi dobrý systém môže byť implementovaný veľmi zle,“ upozorňuje Martin Cígler, CEO Seyfor, a.s.

Na aké informácie sa zamerať pri výbere dodávateľa

Medzi prvé informácie, ktoré by ste mali od dodávateľa získať, patrí to, či má skúsenosti s poskytovaním ERP spoločnostiam podobnej veľkosti a odvetvia, ako je to vaša. To môže byť pre vás veľkou výhodou, najmä preto, že už môže mať niektoré funkcie vyvinuté a otestované, pretože nie každý ERP systém je vhodný pre každé odvetvie.

Svoje o tom vie aj projektová manažérka ERP systému Andrea Formanková:

„Neexistuje dobrý alebo zlý podnikový systém. Je potrebné, aby si každá spoločnosť vybrala také riešenie, ktoré bude spĺňať jej požiadavky a vyhovovať konkrétnym potrebám jej podnikania a firemných procesov.

Často sa nás zákazníci pýtajú, ktorý systém je najlepší, a dúfajú, že im to uľahčí výber. Jednoznačná odpoveď však neexistuje. Každý totiž od ERP systému očakáva niečo iné. Napríklad to, že Money ERP má super prepojenie medzi podnikovým systémom a e-shopom, môže byť pre účtovnú kanceláriu nepodstatné.“

Nezabudnite sa opýtať na:

  • Dĺžku pôsobenia na trhu zavedené spoločnosti budú stabilnejšie a budú mať viac skúseností. Dokážu vám lepšie poradiť a ľahšie nájsť riešenia vašich problé
  • Referencie ukážu vám skúsenosti s vašim oborom a s podobnými spoločnosťami. Zákazníci tiež poskytujú všeobecné informácie o dodávateľovi a jeho skúsenostiach.
  • Finančnú stabilitu informácie môžete získať priamo od dodávateľa alebo si ich overiť v obchodnom registri.
  • Medzinárodnú implementáciu pri výbere ERP systému je dobré pozrieť sa nielen na vaše súčasné potreby, ale aj na tie budúce. Ak v budúcnosti plánujete vstúpiť na medzinárodný trh, uistite sa, že poskytovateľ má aj medzinárodné skúsenosti.
  • Počet zamestnancov dodávateľa počet zamestnancov vám môže napovedať, či bude včas reagovať na vaše otázky a požiadavky.
  • Technológiu systému informujte sa aj o technológii, na ktorej je systém postavený.

Dôležitou súčasťou je aj pohľad na budúcnosť dodávateľa. Zistite, akým smerom sa chce ďalej uberať a aká je jeho produktová stratégia. To vám poskytne predstavu o tom, aké implementácie a zmeny môžete očakávať.

„Výhodou Money ERP je napríklad to, že môžete začať s lacnejšou verziou „krabicového“ riešenia Money S4. To už samo o sebe ponúka rozsiahle možnosti nastavenia a prispôsobenia sa. Má k dispozícii viac ako 30 modulov pre rôzne špecializované riešenia. Ak klient po čase zistí, že mu štandardná funkcionalita nestačí, môže jednoducho prejsť na vyššiu verziu Money S5, kde je možné pripraviť akékoľvek úpravy systému na mieru,“ radí Andrea Formánková, projektová manažérka Money ERP.

Po zavedení ERP systému by vám mal dodávateľ poskytnúť ďalšie doplnkové služby, ktoré vám uľahčia prácu. Patrí sem napríklad zákaznícka podpora, ktorá vám podá pomocnú ruku pri akomkoľvek probléme. Pre hladký prechod na ERP systém by vám mal kvalitný dodávateľ poskytnúť aj implementačný a školiaci tím.

Finálny výber dodávateľov

  • Určte si počet finalistov, z ktorých budete vyberať (ideálne dvoch).
  • Vyskúšajte si demoverziu a zistite, ako sa dodávatelia prispôsobia vašim požiadavkám.
  • Vypočítajte si cenu.
  • Opýtajte sa na skúsenosti iných spoločností, ktoré používajú ERP od vybraných dodávateľov.

Viac informácií o výbere ERP systému nájdete v elektronickej knihe Money ERP: https://moneyerp.com/sk-sk/ako-vybrat-erp-system

Zdroj foto:  UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu