piatok, 23 februára, 2024

Čo by ste mali zvážiť pred kúpou záhradného domčeka?

Záhradný domček je pre väčšinu majiteľov domov investícia do budúcnosti. Zaobstaranie tohto exteriérového doplnku by mal sprevádzať dôkladný proces výberu. Aké faktory ovplyvňujú voľbu záhradného domčeka?

Premyslite si veľkosť a primárny účel záhradného domčeka

Pred samotnou kúpou záhradného domčeka by ste mali venovať chvíľu pozornosti tomu, na čo ho vlastne budete používať. Má slúžiť výlučne pre skladovanie? Ak áno, koľko toho potrebujete uskladniť? Pri rozhodovaní môže zavážiť aj skutočnosť, či ste príležitostný záhradkár alebo fanúšik domácich prác s arzenálom plným záhradných nástrojov. Ďalší faktor, ovplyvňujúci výber domčeka je veľkosť Vašej záhrady. Snažte sa o model, ktorý nebude dominovať celému vonkajšiemu priestoru, ale napriek tomu ponúkne dostatok úložného miesta.

Vhodným riešením by mohlo byť umiestnenie domčeka do rohu záhrady. Je zrejmé, že z rohovej časti pozemku tak vyťažíte maximum, avšak ide aj o účelnú možnosť, pokiaľ je súčasťou záhradného domčeka drevníková konštrukcia. Práve drevníky by sa nemali nachádzať v bezprostrednej blízkosti domu, z dôvodu občasnej prítomnosti nežiadúcich škodcov (napríklad hlodavce, hmyz a ďalšie). Buďte realistickí a nehádajte, pokiaľ ide o reálnu veľkosť plochy, určenej pre Vás záhradný domček. Nájdite si čas na odmeranie a vyznačenie priestoru pre tohto exteriérového pomocníka. Vo výsledku ide o jeden zo šikovných spôsobov, ako na záhradu s minimom práce.

Zvážte voľbu dreveného materiálu

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste sa pri voľbe materiálu mali vybrať „drevenou cestou“. Drevo je obnoviteľný produkt s univerzálnymi schopnosťami – dá sa ľahko prispôsobiť, opracovať aj upraviť. Výroba záhradných domčekov je ekologická a vzniknutý odpad sa recykluje. Na rozdiel od iných materiálov, ako sú plasty alebo kovy, drevo sa cez letné horúčavy extrémne nezahrieva a v chladom počasí ostáva teplejšie – je dobrý izolant. Skúsení výrobcovia častokrát volia na výrobu záhradných domčekov smrekové drevo. Jeho dizajn je prirodzene lesklý a to aj bez toho, aby sa musel špeciálne opracovať. Pôsobivá štruktúra s vôňou živice dodáva konštrukcii prírodný charakter. Keďže smrekové drevo patrí medzi tie mäkšie, ľahšie sa spracováva.

Záhradný domček: Otázka dodatočného príslušenstva

Keď sa Vám podarí zodpovedať na základné otázky, spojené s parametrami záhradného domčeka, môžete prejsť na ďalší krok a to montáž. Konštrukcia záhradného domčeka si vyžaduje pevný základ. Hoci prípravu betónového podkladu dokážete uskutočniť aj svojpomocne, z hľadiska kvality odporúčame spoluprácu s overenou firmou. Odborníci majú skúsenosti vo svojej oblasti a tak vedia,  že betónová platňa má mať hrúbku minimálne pätnásť centimetrov a mala by presahovať pôdorys domčeka z každej strany aspoň o päť centimetrov. Profesionál sa vo výsledku postará o rovný a pevný terén, ktorý na základe dohody dokáže aj skrášliť – napríklad betónovými dlaždicami.

Podľa osobných preferencií môžete zvážiť aj ďalšie spôsoby, ako vylepšiť Váš nový záhradný domček. Vyberte si farbu, určenú pre tento druh drevenej stavby, aby ste dosiahli jej oživenie a lepšiu ochranu. Zaobstarajte si súpravu odkvapových žľabov a na ich koniec umiestnite nádobu na zachytávanie dažďovej vody. Zozbieranú vodu viete použiť a polievanie rastlín alebo iné záhradné práce. Je obsah dreveného domčeka cenný? Dodatočné namontovanie ochranných systémov zvýši faktor bezpečnosti. Ak plánujete byť v domčeku pomerne často, montáž osvetlenia bude nevyhnutná. Kvalifikovaný elektrikár pripojí svietidlá domčeka k elektrickej sieti a Vy tak môžete využívať výhody tohto záhradného doplnku takmer nepretržite.

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu