utorok, 21 mája, 2024

Bezplatný presun účtu do inej banky má jasné pravidlá

Vyhláškou Ministerstva financií  č. 120/2016 Z. z. z 3. februára 2016, ktorou sa ustanovujú vzory tlačív používaných na podávanie ako aj i vykonávanie žiadosti o presun platobného účtu,  ktorá nadväzuje na novelu zákona o platobných službách ako aj i ktorá bola schválená NR SR koncom roka 2015 sa umožňuje jednoduchým spôsobom prostredníctvom vzorov tlačív (tvoria prílohy vyhlášky) bezplatne presunúť trvalé príkazy ako aj i inkasá na čerstvý účet.


Na základe žiadosti spotrebiteľa smie nová banka bez ďalších úkonov spotrebiteľa vykonať celkový presun platobného účtu. Žiadosť o presun platobného účtu sa podáva v novej banke, ku ktorej chce spotrebiteľ presunúť platobný účet. Žiadosť o presun platobného účtu umožňuje spotrebiteľovi jednoduchšie informovať príjemcov inkás z platobného účtu spotrebiteľa (napr. telekomunikační operátori, dodávatelia plynu, elektriny), alebo platiteľov uskutočňujúcich úhrady na platobný účet spotrebiteľa (napr. zamestnávateľ). Rovnako sa to týka aj ďalších údajov nového platobného účtu spotrebiteľa ako aj napr. dátumov, od ktorých si majú začať plniť svoje povinnosti v súvislosti s novým platobným účtom. Podaním žiadosti vzniká novej banke povinnosť zaslať žiadosť o presun platobného účtu starej banke, ktorá je následne povinná doložiť zákonom požadovanú dokumentáciu viažucu sa na presun platobného účtu ako aj i vykonať zákonom uložené úkony smerujúce k presunu platobného účtu.


Cieľom je zjednodušenie ako aj i sprehľadnenie postupu pre bezplatný presun platobného účtu, odstránenie administratívneho aj finančného zaťaženia ako aj i zvýšená mobilita spotrebiteľov. Rýchly, bezpečný ako aj i bezplatný presun platobného účtu umožňuje spotrebiteľom využívať najvýhodnejšie ponuky na trhu ako aj i jednoducho vymeniť svoj…

Čítať ďalej

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu