pondelok, 15 apríla, 2024

Ako vybrať správne nohy na nábytok

Chceli by ste dodať funkčnosť a zároveň šmrnc vášmu nábytku no neviete ako na to? Alebo len hľadáte nábytkové nohy, vďaka ktorým bude manipulácia s jednotlivými kusmi nábytku jednoduchšia? Náš tím DATOF si pre vás pripravil jednoduchého a praktického sprievodcu pre domácnosti, ktorý vám pomôže s výberom tých najlepších nožičiek na nábytok. Prinášame vám niekoľko užitočných typov, ktoré vám pomôžu s výberom.

Ako vybrať nožičky na nábytok?

Pri výbere nábytku a nábytkových doplnkov sa častokrát zameriavame na jeho farbu, tvar a materiál. Medzi dôležité prvky v domácnosti považujeme práve nenápadné nožičky na nábytok. Sú dôležité a dokážu zmeniť celkovú estetiku nábytku.

Výber nožičiek sa vám môže zdať komplikovaný, ak neviete na čo si dať pozor. Predstavíme vám faktory, nad ktorými sa zamyslite pri výbere nábytkových nožičiek.

Výška

Výška nožičiek je ďalším činiteľom, ktorý zohráva pri výbere nožičiek dôležitú úlohu. Ak si vyberiete príliš krátke nožičky, nábytok bude postavený príliš nízko. Na druhej strane, ak si vyberiete príliš vysoké nožičky, nábytok bude pôsobiť príliš mohutne a môže byť ťažký na premiestňovanie. Siahnite po primeraných rozmeroch, ktoré vás nebudú obmedzovať. Vo všeobecnosti platí, že nožičky by mali byť vo výške 10-20cm.

Funkcia

Ak hľadáte nožičky s určitou funkciou, určite si túto požiadavku už v úvode výberu. Výrazne tým zjednodušíte svoj výber a môžete sa zamerať len na výber spomedzi konkrétneho typu. Nožičky môžu disponovať funkciami, ako napríklad posuvnou vďaka kolieskam, nastaviteľnou funkciou, vďaka ktorej si viete výšku nožičiek prispôsobiť a podobne.

Farba a dizajn

Siahnite po nožičkách, ktoré budú ladiť k vášmu zvyšnému nábytku a nebudú mať príliš odlišný dizajn. Pre jednoduchý nábytok odporúčame siahnuť po minimalistických dizajnoch s jednoduchými vzormi alebo hladkým povrchom. Ak máte radi bohatší a mohutný vzhľad odporúčame siahnuť napríklad po kovaných nožičkách, s robustným vzhľadom.

Materiál

Nožičky na nábytok sú k dispozícií v mnohých druhoh a typoch materiálov. Najpoužívanejšie materiály sú drevo, kov a plast. Materiál si môžete zvoliť na základe vašich vlastných preferencií. Drevené nohy na nábytok sa skvelé hodia k drevenému nábytku, zatiaľ čo kovové nohy na nábytok sa hodia skôr k modernému nábytku. Radi experimentujete s materiálmi? Kreativite sa medze nekladú. Podeľte sa s nami o váš výtvor. 

Kvalita

Nakupujte nožičky od overených predajcov, prípadne si pozrite recenzie na obchod, v ktorom chcete nákup uskutočniť. Vyhnete sa tak problémom, ako napríklad nákup poškodeného kusu, problémom s platbami alebo iným nepríjemným situáciám. Kvalitné nožičky sú pevné a stabilné. Dodržujte maximálnu nosnosť, ktorá býva na každej nožičke napísaná, predítete tak problémom. 

Prečo je výber správnych nožičiek na nábytok dôležitý?

Správny výber nožičiek zabezpečí nábytku jeho celkovú pohodlnosť a funkčnosť. Od nábytkových nožičiek závisí stabilita a opora nábytku, a preto by mali byť vybrané s ohľadom na ich výšku, tvar, veľkosť a materiál.

Vedeli ste, že nesprávne zvolená veľkosť nožičiek na stole alebo stoličkách môže viesť k bolesti chrbta, ktorá vznikne kvôli nesprávnemu držaniu tela? Ak sú nožičky príliš vysoké alebo nízke, môže to viesť k neergonomickému sedeniu. Príliš vysoké a tenké nožičky majú nižšiu stabilitu nábytku, a to zväčšuje riziko poškodenia. 

Okrem ergonómie a pohodlia majú nožičky aj estetickú funkciu. Zvolenie správneho materiálu, farby a tvaru môže dodať vášmu domovu dizajn, po ktorom túžite a priniesť k vám vytúženú atmosféru. 

Ako správne zmerať výšku nábytku?

Pri meraní nábytku postupujte podľa týchto krokov: 

  1. Odstráňte všetky predmety z nábytku, ktorý idete merať. Ak idete merať stoly alebo stoličky, odstráňte aj podsedáky, alebo obrusy.
  2. Meter umiestnite na rovnakú úroveň, v akej sa nachádza meraný nábytok. 
  3. Prečítajte si rozmery, ktoré ste vďaka metru namerali a zapíšte si ich pre ďalšie použitie. 

Zapamätajte si, že výška nohy závisí od typu nábytku a jeho použitia. Napríklad pre stôl, ktorý sa používa na jedenie, je optimálna výška nôh 71cm – 76cm, zatiaľ, čo pri pracovnom stole je to od 74cm do 79cm. 

Typy, ako čistiť a udržiavať nožičky

Predĺžiť životnosť nožičiek a zachovať ich v dobrom stave nie je náročné. Prach z nich očistite suchou handrou na prach, špinu navlhčenou handričkou. Ak sa na nožičkách nachádza mastnota, siahnite po prípravku určenom na odmastenie konkrétneho materiálu, z ktorého sú nožičky vyrobené.

Ak ste použili čistiaci prostriedok, zmyte ho čistou vodou. Predídete tak tvorbe fľakov alebo vodných škvŕn. Pravidelným sledovaním zistíte či stále pevne držia a či nie je potrebné ich pritiahnutie alebo výmena. 

Pustite sa do výberu nožičiek! 

Ako môžete vidieť, po prečítaní nášho článku, výber správnych nožičiek má vplyv na funkčnosť, pohodlie, ochranu podlahy a údržbu nábytku. Nožičky na nábytok nie sú len praktickým prvkom. Majú vplyv na celkovú estetiku a funkčnosť vášho nábytku. 

Pri ich výbere si preto dajte pozor na farbu, materiál, výšku a najmä na kvalitu výrobku. DATOF vám garantuje nákup kvalitných materiálov za nízke ceny. Nakúpiť ich môžete na našom webe. Neviete si dať rady s výberom tých najkrajších nožičiek? Prečítajte si blogový článok, ktorý vám pomôže s výberom podľa dizajnu!

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu