sobota, 24 februára, 2024

Ako si vybrať prilbu, ktorá spĺňa všetky normy a zároveň zodpovedá štýlu

Byť v modernom svete motorkárom znamená nielen užívať si rýchlu jazdu na dvoch kolesách, ale aj čeliť rôznym výzvam. Prečo? Zatiaľ čo bezpečnosť je na prvom mieste, pre mnohých majiteľov motoriek zohráva významnú úlohu aj osobný štýl a individualita. Ako si byť ale pri výbere prilby istý, že bude nielen v súlade so všetkými dôležitými normami, ale aj s osobným vkusom?

Veľmi jednoduchou odpoveďou na tieto otázky je poznanie nasledujúcich dôležitých krokov správneho nákupu najdôležitejšej výbavy na motorku.

Venujte pozornosť legislatíve a dôležitým normám

Pri výbere správnej moto prilby je dôležité byť oboznámený nielen s jej štýlovým prepracovaním, ale aj s lokálnymi predpismi a špecifikáciami, ktoré musí toto povinné vybavenie na motorku zo zákona spĺňať.

Znamená to, že pri výbere správnej ochrany hlavy by sa mala brať do úvahy legislatíva konkrétnej krajiny alebo regiónu, v ktorom plánujete motorku najčastejšie používať.

  • V Európskej únii je štandardom pre moto prilby norma ECE 22.05.(Economic Commission for Europe) – na Slovensku známa ako technická norma EHK č. 22, ktorá definuje rôzne aspekty prilby, ako sú odolnosť proti nárazu, zorné pole, pripínacie systémy a mnohé ďalšie.
  • V USA je hlavným štandardom DOT (Department of Transportation), ktorý je stanovený Národnou správou pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Tieto prilby musia byť schopné absorbovať určité množstvo energie, mať pevné pripínacie systémy a spĺňať ďalšie kritériá.
  • Okrem toho môžu byť aj iné dobrovoľné štandardy, ako je SNELL v USA, ktoré stanovujú ešte prísnejšie kritériá než zákonné predpisy. Snell Memorial Foundation je nezisková organizácia a prilby s touto certifikáciou sú (vďaka ich vysokej úrovni bezpečnosti) často preferované v športových moto disciplínach.
  • AS/NZS 1698 (Austrália a Nový Zéland) certifikácia podobne ako iné, tiež zahŕňa testy odolnosti proti nárazu a pripínacích systémov.

V prípade používania prilby na Slovensku je dôležité vedieť aj to, že podľa Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke patrí prilba k základnej a jedinej povinnej výbave motorky. V závislosti od konkrétneho modelu a typu tohto dvojkolesového vozidla sa potom môže potreba niektorých ďalších povinných doplnkov líšiť.

Myslite na svoje pohodlie

Zatiaľ čo niektorí jazdci uprednostňujú moderné trendy a dizajny, iným vyhovuje niečo klasickejšie až retro. Dobru správou je, že aj v tomto smere si môžete vďaka širokej ponuke trhu bez problémov a ideálne na MOTEAM vybrať všetko, čo k bezpečnej a pohodlnej jazde na motorku potrebujete.

Mnohí výrobcovia tohto vybavenia ponúkajú možnosti vlastnej úpravy, ako sú nálepky alebo vymeniteľné časti. Prilby obľúbenej HJC značky sa môžu pochváliť možnosťou deflektora brady, ktorý utesňuje tvár pred vetrom a zároveň znižuje hlučnosť prilby. Najnovšie modely sú vyrobené z polykarbonátovej škrupiny, ktorá je bezpečná, no pritom ľahká, skvele padnúca a využívajúca pokročilé technológie CAD. Poteší vás aj vymeniteľný interiér, špeciálna anti UV ochrana prilby, možnosť výmeny plexi štítu bez náradia, drážka na okuliare a iné.

Samozrejme, dôležité je, aby vám prilba aj dobre sadla. Znamená to, že pri skúšaní by nemala vytvárať žiadne tlakové body a aj pri dlhšom nosení nespôsobovala diskomfort.

Niektoré moderné prilby vám dokonca ponúkajú funkcie, ako sú integrované slnečné okuliare, Bluetooth pripojenie alebo kamery, ktoré zvyšujú nielen ich funkčnosť, ale aj štýl.

Z uvedeného teda  vyplýva, že výber prilby je o hľadaní rovnováhy medzi bezpečnostnými normami a vlastným štýlom, čo nemusí byť vždy až tak jednoduché. Ak si ale dáte pozor na všetky spomenuté a dôležité detaily, prilba na motorku nemusí byť pre vás iba povinnou výbavou, ale aj vyjadrením vašej jedinečnej osobnosti.

Zdroj obrázkov:

  1. SJ Travel Photo and Video/Shutterstock.com
  2. 4 PM production/Shutterstock.com
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu