piatok, 23 februára, 2024

Ako sa vybaviť na turistiku? Na toto rozhodne nezabudnite!

Už je tu takmer leto! Či už sa chystáte na jednodňové výlety alebo na dlhšie túry, mali by ste mať to správne vybavenie na hory. Viete, čo si pribaliť a na čo rozhodne nezabudnúť?

Základné vybavenie je pre väčšinu outdoorových aktivít rovnaké.

Adekvátne oblečenie, kvalitné turistické topánky, výbava na spánok a funkčný batoh, do ktorého vojde všetko potrebné.

Funkčné oblečenie je základom všetkého

Princíp vrstveného obliekania je dôležitý, predurčuje vaše pohodlie a často aj zdravie. Prvá vrstva oblečenia – funkčná bielizeň – odvádza pot a rýchlo schne, udržiava telo v suchu a tepelnom komforte.

Druhá vrstva (fleece) podporuje odvod potu, zároveň izoluje, tretia vrstva (softshell) chráni pred vetrom a štvrtá vrstva (hardshell) dokonale chráni pred vetrom a vlhkosťou zvonku.

Karimatka a spacák sú nutnosťou

Ak sa chystáte spať prevažne na chatách, karimatka, spacák či stan vás nemusia trápiť.

Ak však mienite nocovať pod holým nebom, je potrebné si uvedomiť, že nekvalitná karimatka zabije akokoľvek dobrý spacák.

Vybavte sa funkčnou podložkou, ktorá vás ochráni pred zimou „od zeme“. Veľkú službu vám urobia samonafukovacie podložky – na trhu nájdete veľa možností.

Turistické ruksaky vyberajte podľa objemu

Batoh je jednou z ďalších vecí, ktorá dokáže spríjemniť alebo pokaziť celý výlet. Na turistiku sú vhodné turistické ruksaky s objemom okolo 50 litrov.

Na trhu nájdete dámske a pánske verzie, typy s nastaviteľnými chrbtovými systémami, cenovo dostupnejšie aj exkluzívnejšie kúsky. Ak si zvolíte značku Salomon alebo Ortovox, budete sa na ne môcť stopercentne spoľahnúť.

Pri výbere batohu si skúste odpovedať na tieto otázky. Je pre mňa prioritná nízka hmotnosť alebo odolnosť batohu?

Ponúka batoh možnosť použitia pitného vaku? Je vodoodolný?

Turistické topánky musia byť odolné a pevné

Pre klasickú turistiku sa hodia nízke trekové topánky, ktoré sú dostatočne odolné na nespevnených cestách, ale zároveň budú aj dostatočne pohodlné, keď budete musieť prejsť niekoľko kilometrov po klasickej ceste či chodníku.

Ak máte namierené na dlhší výlet alebo do náročnejšieho terénu, určite siahnite po vyšších topánkach vo vodoodolnej verzii. Na trhu nájdete kvalitné značky ako Salomon, Salewa, CMP a mnohé iné.

Ak sa rozhodujete medzi topánkami s koženým futrom alebo s futrom s membránou Gore-Tex, vedzte, že topánka s membránou je ľahšia a rýchlejšie schne.

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu