piatok, 7 októbra, 2022

Ako platiť bezhotovostne, rýchlo a bez problémov aj v zahraničí? Riešením je platobná karta

V čase dovoleniek v lete, ale samozrejme nielen vtedy, aj po celý rok, oceníte, ak sa nemusíte v zahraničí zapodievať starosťami s peniazmi. Cudzia mena a jej prepočet, to všetko vás môže riadne otravovať. Preto odporúčame platiť bezhotovostne a to platobnou kartou.

Platobná vs. kreditná karta a rozdiely medzi nimi

Platobnú kartu má dnes už asi každý, ale nie každý aj vie, že exitujú dva základné druhy. Prvou a častejšou je karta, ktorá je známejšia pod označením debetná. Druhým typom je karta kreditná, ktorá slúži rovnako, no rozdiel je v spôsobe získanie financií.

Debetná karta sa vydáva automaticky, respektíve na požiadanie k účtu, ktorý vlastníte. Pri platbe tak môžete využívať iba financie, ktoré máte aktuálne na účte, prípadne prostriedky z povoleného prečerpania. Platiť ňou môžete prakticky čokoľvek, pričom všetky pohyby sú zaznamenávané na výpise z účtu, kde si ich môžete priebežne kontrolovať.

Kreditná karta je v podstate forma úveru, ktorý máte v banke schválený a ktorý si môžete čerpať pomocou tejto karty. Nie sú to teda vaše peniaze, ale prostriedky banky. Hodnotu kreditu, ako aj všetky náležitosti, si dohadujete pri jeho poskytnutí.

Z tohto dôvodu je jasné, že tieto financie treba vrátiť v dohodnutom termíne aj s príslušným úrokom. Niektoré banky poskytujú možnosť splatenia úveru aj v bezúročnom termíne.

Embosovaná karta ako univerzálny prostriedok

Okrem vyššie spomínaných platobných kariet, ktoré sa využívajú na bezhotovostnú platbu najčastejšie, existuje ešte niekoľko spôsobov, ako platiť „bez peňazí.“ Jedným z nich je platba prostredníctvom embosovanej platobnej karty.

Čo to ale embosovaná karta vlastne je? Tento druh platobnej karty je v porovnaní s inými, bežne používanými kartami zaujímavejší tým, že pri jej použití nie je potrebné mať v predajni platobný terminál a nepotrebujete ani PIN. Na karte sú vyrazené majiteľove údaje, teda meno, číslo karty a jej platnosť. Platba prebieha prostredníctvom imprinteru.

Karta sa do neho vloží a všetky údaje o karte sa vytlačia na účtenku. Majiteľ karty tento nákup na konci potvrdí už len svojim podpisom.

Každý obchod akceptujúci embosovu kartu má nastavený takzvaný floor limit, teda maximálnu výšku platby, ktorá sa môže realizovať bez overenia v banke cez telefón. Všetky vyššie sumy sa musia overiť a je ich možné povoliť až po odsúhlasení.

Prečo je v zahraničí karta lepšia ako hotovosť

Táto otázka je na pretrase vždy pred nástupom dovolenkovej sezóny. Odpoveď na ňu je však taktiež vždy rovnaká: predovšetkým to je bezpečnejšia, jednoduchšia a takmer vo všetkých prípadoch použitia aj lacnejšia forma platby.

Každým rokom sú možnosti platenia prostredníctvom platobnej karty stále viac rozšírenejšie, pribúda počet prevádzok s terminálmi a tak sú aj možnosti využitia karty väčšie. Príkladom je susedné Poľsko, kde kartou zaplatíte takmer všade a nie ste ani obmedzovaný výškou nákupu. Jedno malé presso a platba kartou? Žiaden problém.

Pri platbe sa vás môžu spýtať, či chcete zúčtovanie v lokálnej mene alebo v Eure. Hoci to nemusí znieť logicky, vždy zvoľte lokálnu menu: vyhnete sa tak poplatku za prepočet na Euro.

Pri výbere hotovosti v bankomate použite debetnú kartu, pri kreditnej sa totiž účtujú poplatky. Kreditná karta sa zase oplatí pri platbách v autopožičovni alebo za ubytovanie. Často sú jej súčasťou rôzne zľavy či poistenia. Navyše, niektoré spoločnosti iné karty neakceptujú.

Pozor na podvody s kartami, aby ste nedošli na mizinu

Hoci sme si povedali, že platby pomocou platobných kariet sú výhodné, nikdy nezabúdajte na opatrnosť pri ich využívaní. Najmä v čase dovoleniek môže byť naša ostražitosť prirodzene utlmená, no následky jej straty nás budú bolieť.

Dobre si rozmyslite, či si kartu zoberiete so sebou na pláž, kde si vás môže zlodej ľahko vystriehnuť. Taktiež si nikdy nenechávajte PIN napísaný v jej blízkosti. Opatrní buďte aj pri samotnom platení, vždy si dobre skontrolujte účet a čo je na ňom zapísané. Po návrate domov sa už sťažovať nebudete mať komu.

Aspoň z časti môžete problémom predísť, ak si na svojom účte nastavíte PUSH alebo SMS notifikácie. Vďaka ním môžete prípadný problém odhaliť takmer v reálnom čase.

V niektorých reštauráciách sa stáva, že majú len jeden terminál a tak vám kartu na zaplatenie zoberú k pokladni, kým vy čakáte na terase. Ak ste povedali aj PIN, problém môže byť na svete! Vďaka limitom vám osobný bankrot zrejme nehrozí, ale dovolenka sa predraží.

Zdroj obrázku: Jacob Lund / Shutterstock.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu