nedeľa, 4 júna, 2023

V Turčianskej galérii otvorili výstavu Fraňa Štefunka

Martin 25. mája (TASR) – Výstavu Fraňo Štefunko – Tretí rozmer premenlivej doby sprístupnili vo štvrtok v Turčianskej galérii v Martine pri príležitosti štyridsiateho výročia jej založenia.

Výstava predstavuje podľa Turčianskej galérie súborné dielo zakladateľa slovenskej sochárskej moderny. „Po absolvovaní úžitkovej sochárskej tvorby na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe prišiel Štefunko (1903 – 1974) v roku 1932 do Martina. Vo svojom ateliéri začína modelovať prvé osobnosti národnej histórie. Jeho tvorba tak reflektuje dejiny od prvej Československej republiky cez obdobie slovenského štátu, národného povstania, po obdobie normalizácie v novom totalitnom zriadení,“ uviedla galéria.

Príbeh sochára podľa galérie ukazuje aj príbeh sochárskeho hľadania. „Od moderného tvaru, ovplyvneného českým sociálnym civilizmom, po rôzne výrazy realizmu. Výstava tiež približuje sochárske dielo cez témy, ovplyvnené okrem verejných…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu