Pokiaľ ide o zdravé starnutie, treba sa zamerať na tri dôležité výživové trendy: tvarovanie tela, vysoko bielkovinové diéty a zdravie mozgu. Ako ľudia starnú, venujú väčšiu pozornosť dlhodobému zdraviu, a ľudia všetkých vekových kategórií vyhľadávajú produkty, ktoré majú vlastnosti prospešné pre zdravé starnutie. Navyše podľa Inštitútu pre trh s prírodnými produktmi sa generácia miléniálov zaujíma o produkty prospešné pre zdravé starnutie rovnako ako generácia ľudí narodených v rokoch 1946 – 1964. Významným trendom roku 2019 bude predovšetkým zdravie mozgu.
1. Cviky na tvarovanie tela
Tvarovanie tela je trend, ktorý sa dostáva do popredia v populácii vo veku od 35 do 44 rokov. Stále viac a viac mužov a žien sa uchyľuje k prirodzeným spôsobom, ako zmeniť svoju postavu – predovšetkým prostredníctvom diét a cvičenia.
Jedným z dôvodov je zmena v nahliadaní na vlastné telo. Napríklad podľa metaanalýzy Americkej psychologickej asociácie z roku 2016 ženy stále viac akceptujú svoje telo. Podľa tejto štúdie nespokojnosť s ich telami za obdobie 31 rokov klesla.
Keďže sa viac ľudí sústreďuje na svoje zdravie a individuálny vzhľad tela – namiesto prostého cieľa byť chudý – cviky na tvarovanie tela budú stále populárnejšie.
2. Diéty s vysokým obsahom bielkovín a proteínová stimulácia
Každý rok si viac a viac konzumentov uvedomuje množstvo benefitov, ktoré ich telu ponúka vyšší príjem bielkovín. Podľa štúdie vedenej inštitútom Harvard Health ľudia, ktorí pri raňajkách konzumovali viac gramov bielkovín, mali nižšiu hladinu cukru v krvi a boli viac zasýtení počas dňa než tí, čo konzumovali menej bielkovín.
Vegetariáni a vegáni budú potrebovať viac bielkovinových zdrojov rastlinného pôvodu, ktoré zahŕňajú nielen klasické zdroje, ako sú fazule a orechy, ale aj zmesi rôznych rastlinných proteínov. Sójový proteín je jedným z najkvalitnejších rastlinných proteínov, ale kombinácia rôznych zdrojov, ako napríklad quinoa, sezam a hrach, môže kvalitu proteínu výrazne zvýšiť. Kvalitné proteínové nápoje ponúka Herbalife Nutrition, ktoré okrem toho, že neobsahujú mlieko, neobsahujú ani lepok, ani cukor.
Proteínová stimulácia je ďalším trendom, ktorý získava na popularite. Ľudia, čo ju praktikujú, prijímajú bielkoviny až päťkrát denne, aby tak dosiahli svoje ciele. Mnohí ľudia si tiež dávajú zmerať zloženie tela, aby zistili, aké množstvo bielkovín potrebujú denne prijať.
3. Možnosti pre zdravie mozgu
Pokiaľ ide o starnutie mozgu, mali by sme brať do úvahy 4 rôzne aspekty:
- Pamäť
- Nálada
- Pozornosť
- Rozpoznávanie
Pri výživových doplnkoch konzumenti všeobecne preferujú hľadanie riešenia vo forme jediného doplnku než komplexný niekoľkoúrovňový prístup. Verejnosť však potrebuje jednotný plán, ktorý spája stravu, doplnky a cvičenie a ktorým bolo možné tieto štyri aspekty ovplyvňovať.
Vedkyňa z oblasti neurológie Wendy Suzuki vo svojom Ted Talku vysvetľuje, ako cvičenie zlepšuje náladu, pozornosť a pamäť a tak poskytuje okamžité a dlhodobé benefity pre zdravie mozgu. Jej výskum ukazuje, že fyzická aktivita má transformačné účinky na hipokampus a prefronálnu kôru, a teda chráni mozog pred neurodegeneratívnymi poruchami, ako je demencia a Alzheimerova choroba.
Čo sa týka doplnkov, vyhľadávajte kofeín, luteín a kurkumín. Kofeín má vplyv na všetky štyri aspekty zdravia mozgu. Nový výskum dokonca hovorí, že zložky, ktoré obsahuje predovšetkým tmavá pražená káva, môžu chrániť pred vznikom Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.
Pokiaľ ide o luteín, väčšina konzumentov ho pozná ako „vitamín pre oči“, aktuálne však objavujeme aj jeho benefity pre zdravie mozgu. V jednej nedávnej štúdii, ktorá sa týkala starších osôb, boli doplnky ako luteín a zeaxantín rozhodujúcim faktorom významného zlepšenia pozornosti a kognitívnej flexibility.
V neposlednom rade kurkumín, látka obsiahnutá v kurkume a indickom kari, ktorá pomáha mozog chrániť pred zápalmi. Výskumníci z UCLA odhalili, že denná konzumácia kurkumínu zlepšila pamäť a náladu u ľudí s miernou stratou pamäte spôsobenou vekom.
Posledná poznámka, tuk na bruchu a strava plná tukov s omega 6 mastnými kyselinami prispievajú k zápalom mozgu. Podľa Spoločnosti pre neurovedu trpí veľký počet ľudí s demenciou tiež aj ochorením srdca.
Aj keď je potrebné ďalší výskum, tieto prvotné zistenia sú sľubné a naznačujú, že strava a cvičenie môžu mať pozitívny vplyv na naše starnutie.