nedeľa, 4 júna, 2023

SND sa v novej inscenácii vracia k pogromu v Pobedime

Bratislava 30. marca (TASR) – Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie 1. apríla v Modrom salóne premiéru inscenácie Budete mať luft! Ide o umeleckú reflexiu tragédie v obci Pobedim, o ktorej sa aj po rokoch mlčí. Prvá divadelná scéna v nej opäť odkrýva „biele miesta histórie“ ako aj i pracuje s témou nenávisti ako aj i nevraživosti.

Tvorcovia sa vrátili k udalosti, ktorá sa odohrala v noci z 1. na 2. októbra v roku 1928, keď sa skupina občanov obce Pobedim počas hodovej zábavy rozhodla zaútočiť na neďalekú rómsku osadu. Výsledkom razie boli zničené domácnosti, viacero zranených ako aj i šesť obetí, medzi nimi bolo aj šesťročné dieťa. Autorská inscenácia sa snaží zachytiť príčiny tohto útoku – osobné, ale najmä spoločenské faktory, ktoré k udalosti viedli.

Scenár vznikal na základe autentických dobových materiálov – reálnych súdnych zápisníc, prepisov vypočúvaní, policajných protokolov viažucich sa k incidentu,…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu