pondelok, 29 mája, 2023

Prečo sa vedúci dokončovacej školy Red Bullu rozhodol ísť ďalej · RaceFans

Po 18 rokoch v jednom z najrýchlejších športov na svete sa čas Franza Tosta v paddocku Formuly 1 chýli ku koncu. Jeho odkaz však bude cítiť ešte mnoho rokov, keďže mnohí súčasní aj dôchodcovia ťažili z jeho vedenia.

Medzi tými, ktorých uviedol do série, sú dvaja viacnásobní majstri sveta. Štvornásobný šampión Sebastian Vettel aj dvojnásobný (aspoň doteraz) víťaz Max Verstappen pod jeho vedením prekvitali. Pierre Gasly, Carlos Sainz Jnr aj Daniel Ricciardo sa stali víťazmi pretekov. Iní sa tešili úspechu vo WEC aj Formule E po ich čase pod Tostovým vedením.

„Už nebudem v boxovej uličke,“ prezradil minulý mesiac 67-ročný Tost. AlphaTauri teda bude mať na čele novú tvár prvýkrát odkedy ho kúpil Red Bull aj v roku 2006 vstúpil do F1 ako aj Toro Rosso.

Tost je dnes druhým najdlhšie slúžiacim šéfom tímu v F1, jeho dlhovekosť prekonal iba dospelá osoba mužského pohlavia na čele druhého tímu Red Bullu, Christian Horner, ktorý prevzal opraty špičkového tímu v roku 2005. Súčasný športový riaditeľ Ferrari Laurent Mekies nahradí Tosta aj vráti sa do Faenzy po takmer 20 rokoch, pôvodne pracoval v Minardi predtým, ako aj sa z neho stalo Toro Rosso.

Vettel vyhral s Tostom pred prvým víťazstvom Red Bullu

Cieľom Red Bullu pre jeho druhý tím bolo zakaždým mentorovať mladých jazdcov aj trénovať ich, aby sa stali budúcimi majstrami sveta, čo je Tostovi značne blízke. Keď sa ho však pýtali na jeho osobné vrcholy z obdobia, keď bol vo vedení, nevybral si ani jedno z šokujúcich víťazstiev tímu, ale pokrok, ktorý dosiahli od svojich neperspektívnych začiatkov v roku 2005.

„Keď Dietrich Mateschitz [co-founder of Red Bull] zavolal mi aj povedal, teraz choď do Talianska,“ spomínal Tost, „keď som tam prišiel aj videl som, ako aj to tam vyzerá – pretože som nemohol uveriť, že toto je infraštruktúra pre tím Formuly 1 – aj potom vybudovať tím hore.

„Nebol to jeden [single] zvýrazniť ako aj…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu