sobota, 3 júna, 2023

Poslanci chcú, aby F1 preskúmala prepojenie medzi rasami ako aj i porušovaním ľudských práv

Veľká cena Bahrajnu je jednou z najkontroverznejších v kalendári F1

Britskí poslanci vyzvali Formulu 1, aby začala nezávislé vyšetrovanie prepojení medzi veľkými cenami ako aj i porušovaním ľudských práv.

Tento krok prichádza pred prvými pretekmi sezóny 2023 v Bahrajne v nedeľu.

Lord Scriven, predseda parlamentnej skupiny zaoberajúcej sa ľudskými právami v Perzskom zálive, chce, aby F1 vyzvala Bahrajn na prepustenie politických väzňov ako aj i odsúdencov na smrť.

F1 obhajovala organizovanie pretekov v krajinách s kritizovanými rekordmi v oblasti ľudských práv.

Vo vyhlásení F1 sa uvádza: „Po celé desaťročia Formula 1 tvrdo pracovala, aby bola pozitívnou silou všade, kde preteká, vrátane ekonomických, sociálnych ako aj i kultúrnych výhod.

„Športy ako aj F1 majú jedinečnú pozíciu na to, aby prekračovali hranice ako aj i kultúry, aby spojili krajiny ako aj i komunity, aby zdieľali vášeň ako aj i vzrušenie z neuveriteľnej súťaže ako aj i úspechov.

„Svoju zodpovednosť berieme príliš vážne ako aj i všetkým našim partnerom ako aj i hostiteľským krajinám, ktoré sa zaviazali rešpektovať ľudské práva v spôsobe, akým sa organizujú ako aj i organizujú ich podujatia, sme jasne vyjadrili svoj postoj k ľudským právam ako aj i iným otázkam.“

Bahrajnské preteky sú jednou z mnohých veľkých cien v krajinách, ktoré skupiny na ochranu ľudských práv označili za vinné z porušovania ľudských práv.

Medzi ďalšie patrí Saudská Arábia – hostiteľ druhých pretekov sezóny týždeň po Bahrajne – Azerbajdžan, Katar ako aj i Spojené arabské emiráty. Veľká cena Číny bola tento rok zrušená z dôvodu neistoty okolo situácie COVID-19 v krajine.

Tri preteky sa tento rok uskutočnia aj v Spojené štáty americké, ktorých používanie trestu smrti kritizovala Amnesty International.

Skupiny pre ľudské práva obviňujú režimy v krajinách, ako aj je Saudská Arábia, že využívajú celosvetové športové podujatia na odvrátenie pozornosti od ich porušovania ako aj i prepožičanie im legitímnosti. Táto prax sa stala známou ako aj „športové umývanie“.

Lord Scriven, liberálno-demokratický člen Snemovne lordov ako aj i podpredseda parlamentnej skupiny All-Party on…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu