utorok, 26 septembra, 2023

Po najbližšom prvom rade za posledných 13 rokov nasleduje doteraz najdominantnejšie víťazstvo v roku 2023 · RaceFans

Marže v kvalifikácii Veľkej ceny Maďarska minulý víkend boli jedny z najtesnejších, aké kedy Formula 1 zažila.

Ale preteky neboli také tesné. Po tom, čo Max Verstappen prekročil hranicu svojho siedmeho víťazstva v rade, ubehlo viac ako aj pol minúty, kým neprišlo ďalšie auto v tom istom kole.

Lewis Hamilton z Mercedesu porazil Verstappena na pole position o 0,003 sekundy. To bol najmenší náskok na získanie pole position, odkedy Sebastian Vettel porazil Fernanda Alonsa na pole position na VC Nemecka 2010 o 0,002 s.

Ale doteraz čo Alonsov víťazný náskok v týchto pretekoch bol len štyri sekundy (po tom, čo Felipe Massa dostal neslávne povedané „Fernando je rýchlejší ako aj ty“ aj odtiahol sa nabok), Verstappen mal v nedeľu pri šachovnicovej vlajke vo vrecku 33 sekúnd.

Alonso tesne získal pole position na Hockenheime v roku 2010

Sobotňajšia kvalifikácia bola prvá, ktorú rozhodla necelá stotina sekundy od Veľkej ceny Portugalska v roku 2021, kde Valtteri Bottas predstihol kolegu z Mercedesu Hamiltona o 0,007 s. Dva roky predtým vo Veľkej cene Británie Bottas odoprel Hamiltonovi pole position o 0,006 s.

S iba 0,577 s pokrývajúcimi 10 najlepších, to bola najbližšia Q3, aká kedy bola spustená od zavedenia súčasného kvalifikačného formátu v roku 2006. Vyrovnalo sa Veľkej cene Brazílie v roku 2003, kde 10 najlepších v kvalifikácii bolo pokrytých rovnakým rozdielom.

Napriek nezvyčajne tesným rozdielom v rozstrele, ktorý rozhodoval o póloch, bol rozdiel 0,889 s na prvé miesto na 15. mieste v 2. štvrťroku len najtesnejším od Monaka začiatkom tohto roka aj 1,105 s pokrývajúci celé pole v 1. štvrťroku znamenalo, že to nebolo ani také tesné ako aj úvodná časť kvalifikácie na VC Rakúska začiatkom tohto mesiaca.

Reklama | Staňte sa podporovateľom RaceFans aj ísť bez reklám

Hamilton má teraz rekord v počte pole position na jednej veľkej cene, pričom na Hungaroringu sa dostal na vrchol kvalifikácie už po deviatykrát. Predtým sa o rekord delil s Michaelom Schumacherom (v Suzuke) aj Ayrtonom Sennom (Imola) aj Hamilton má v Melbourne tiež osem pole position. to…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu