pondelok, 4 decembra, 2023

Parkovacie normy otepľujú mestá, dokázali merania termokamerami

BRATISLAVA, 27. septembra 2023 – Povrch asfaltového parkoviska sa počas horúceho letného dňa rozpáli až na teplotu atakujúcu 50 stupňov Celzia. Naproti tomu trávnatá plocha so súvislým porastom v jeho tesnom susedstve má na poludnie v priemere o takmer 17 stupňov menej. Tieto údaje priniesla termovízna inšpekcia, ktorú si v druhej polovici augusta nechal vypracovať developer CORWIN špecializovanou firmou Terradron. Tá sa okrem okolia rezidenčného komplexu Guthaus v Bratislave zamerala aj na jeho vegetačné strechy.

Využili na to bezoblačný deň s teplotami vzduchu na úrovni 32 – 34 °C a bezvetrím. V prvej fáze boli teplotné merania realizované v čase od 13:50 do 14:10 hod. Druhé meranie bolo od 20:20 do 20:30 hod. (cca 30 minút po zotmení) pre posúdenie akumulačnej schopnosti povrchov.

Práve asfaltom pokrytá plocha blízkeho nákupného strediska dopadla z pohľadu vplyvu na svoje okolie najhoršie. Nielen, že sa počas dňa veľmi rozpáli, ale aj výrazne pomalšie chladne. „Po západe slnka teplota trávnika klesla na 21,4 °C, v prípade asfaltu to bolo iba na 32,2 °C. Tento rozdiel poukazuje na jeho veľkú akumulačnú schopnosť a značný príspevok k prehrievaniu urbánneho priestoru v letných mesiacoch,“ píše vo svojej štúdii Terradron.

Merania vegetačných striech potvrdili, že čím vyšší a hustejší je ich porast, tým väčšia je jeho účinnosť. Miesta bez vegetácie (napríklad chodníčky) mali až o 24 °C vyššiu teplotu ako tie s najhustejšou vegetáciou (60,5 vs 36,5 °C). Ešte lepšie výsledky dosiahli miesta, ktoré sú pod kríkmi a stromami nasadenými na intenzívnej vegetačnej streche strednej veži Guthausu – boli krátko po obede v priemere o 15 °C chladnejšie ako nezatienené zelené plochy v tesnej blízkosti tieňa. Rozdiel medzi teplotou zelenej strechy pod vysadenými stromami a fóliovou strechou neďalekej budovy dokonca dosiahol až 38,6 °C.

V priemere mal povrch vegetačných striech na poludnie o 15 °C nižšiu teplotu ako strecha susedného nákupného strediska s fóliovou izoláciou (46,0 °C vs. 61,1 °C). Tá sa však, na rozdiel od asfaltového parkoviska, večer oveľa rýchlejšie ochladila.

Doplnili sa tým zistenia meraní, ktoré nechal CORWIN urobiť na jeho projekte Blumental v roku 2019. Tie ukázali, že najhoršie vlastnosti má počas letných horúčav strecha s čiernou lepenkovou pokrývkou, ktorá sa dokázala zahriať až na viac ako 71 °C. Zároveň odhalili, ako veľmi záleží aj na farbe povrchov, na ktoré dopadá slnečné žiarenie. Napríklad sivé chodníky mali cca 51 °C, no susedná na červeno sfarbená plocha bola ešte o 12 stupňov teplejšia.

„Vo všeobecnosti platí, že spevnené plochy ako parkoviská a pod. sú z pohľadu prehrievania mestského priestoru v letných mesiacoch najhoršou možno odpoveďou na klimatické zmeny. Naopak, využívanie vegetačných striech alebo zelených plôch v okolí budov má pozitívny vplyv na okolie. Bohužiaľ dnešná parkovacia norma, ktorá vyžaduje budovanie obrovského množstva parkovísk pri rezidenčných projektoch, sekundárne vedie k ďalšiemu otepľovaniu lokalít, v ktorých ľudia bývajú. Vyhnúť sa tomu dá len budovaním podzemných parkovísk, čo výrazne predražuje výstavbu a tým aj koncové ceny bytov,“ upozorňuje Dominika Diačiková, development manažérka spoločnosti CORWIN.

Zároveň poukazuje na fakt, že práve udržateľné stavby majú z pohľadu vývoja klímy budúcnosť. „Ak by sa merania uskutočnili krátko po daždi, boli by rozdiely v prospech vegetačných striech či zelene ešte výraznejšie. Tak strešný substrát, ako aj dažďové záhrady pri Guthause totiž vďaka akumulácii vody dokážu jej postupným odparovaním ochladzovať svojej okolie,“ uzatvára Diačiková.

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu