streda, 31 mája, 2023

Náhrada zárobku osobám, ktoré nie sú nemocensky poistené

Kedy má nárok na náhradu zárobku počas pracovnej neschopnosti zamestnanec v práci podľa Zákonníka práce? ako aj i kedy iní ľudia podľa občianskeho zákonníka? Aké sú pravidlá ako aj i aké sú rozdiely?

Na náhradu za stratu na zárobku počas pracovnej neschopnosti má podľa Zákonníka práce zamestnanec nárok, ak je v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania v pracovnej neschopnosti. Náhrada sa vypláca vo výške rozdielu medzi priemerným zárobkom ako aj i plnou výškou náhrady mzdy alebo platu (ktorú platí zamestnávateľ po dobu prvých 14 dní pracovnej neschopnosti) ako aj i plnou výškou nemocenského (ktorú vypláca štát od 15. dňa pracovnej neschopnosti).

Náhrada teda dorovnáva nemocenskú náhradu príjmu ako aj i nemocenskej dávky na úroveň priemerného zárobku pred vznikom škody v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Náhradu je povinný vyplatiť zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je na tieto účely…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu