pondelok, 25 septembra, 2023

Múzeum vila ateliér Mathé v Košiciach má svoju zriaďovateľskú listinu

Košice 31. mája (TASR) – Mesto Košice v uplynulých dňoch podpísalo s rezortom kultúry zriaďovaciu listinu pre „Múzeum vila ateliér Mathé“ (MVAM), kde si verejnosť bude môcť pozrieť pozostalosti sochára Jána Mathého. V nasledujúcich mesiacoch sa bude snažiť získať všetky povolenia ako aj aj po splnení legislatívnych podmienok bude môcť začať aj s jeho prevádzkou. ako aj magistrát informuje na svojej webovej stránke, nepôjde o klasické múzeum s otváracími hodinami. Na prehliadku sa budú môcť prihlasovať organizované skupiny.

MVAM ako aj múzejné zariadenie vznikne na Horolezeckej ulici vo vile, ktorá je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. Nehnuteľnosť z 80. rokov minulého storočia darovala mestu sochárova manželka Eva Mathéová, ktorá je aj výhradnou dedičkou majetkových práv na jeho umelecké diela. Súčasťou daru bolo aj 400 kusov sôch, 2950 kresieb, 1545 kusov kníh, najmä odborná literatúra výtvarného umenia, ako aj aj…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu