nedeľa, 4 júna, 2023

Historické múzeum si pripomína výročie požiaru Bratislavského hradu

Bratislava 25. mája (TASR) – Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum si v máji pripomína 212. výročie vyhorenia Bratislavského hradu. Pri tejto príležitosti pripravilo mimoriadne odborné komentované prehliadky reprezentačných priestorov Národnej rady (NR) SR na Bratislavskom hrade. TASR o tom informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Bratislavský hrad vyhorel 28. mája 1811. „Tesne pred svitaním z nevyspytateľných príčin vypukol na viacerých miestach oheň, ktorý čoskoro zachvátil strechu až tak, že táto kolosálna budova bola naraz celá v plameňoch,“ pripomína SNM písomnú zmienku o požiari vo vtedajšom periodiku Pressburger Zeitung. Dodáva, že na takmer 150 rokov sa z hradu stala ruina. V polovici 20. storočia prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou. Posledná rekonštrukcia v rokoch 2008 až 2011 prinavrátila hradu podobu z čias panovania Márie Terézie.

Reprezentačné priestory uhorskej…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu