pondelok, 29 mája, 2023

FIA neuvažuje o zmenách v kvalifikačných pravidlách pre červenú vlajku

Max Verstappen očakáva, že kvalifikačné pravidlá Formuly 1 zostanú nezmenené napriek výzvam na penalizáciu jazdcov, ktorí spôsobia červené vlajky.

Jazdec Red Bullu bol frustrovaný z kvalifikácie na minuloročnú Veľkú cenu Monaka, keď nedokázal dokončiť svoje posledné kolo kvôli havárii, ktorá sa stala pred ním. Sergio Perez havaroval na Portierovi, čo znamenalo, že štartoval pred svojím tímovým kolegom Verstappenom, ktorý bol na ceste zlepšiť svoj čas na kolo, kým sa tréning predčasne skončil.

V poslednej dobe existuje mnoho ďalších príkladov jazdcov, ktorí ťažili z červených alebo žltých vlajok, ktoré spôsobili v kvalifikácii. Charles Leclerc získal pole position v Monaku pred dvoma rokmi po tom, čo vo svojej prvej jazde zajazdil najrýchlejší čas i v druhej jazde havaroval. V poslednom kole v Miami Leclerc opäť havaroval, čo znamená, že Verstappen nedokázal dokončiť svoju druhú jazdu v kvalifikácii.

Niektorí jazdci boli obvinení z úmyselného spôsobovania žltých alebo červených vlajok počas kvalifikácie, aby si zaistili, že nestratia silnú pozíciu na štartovom rošte. V roku 2006 bol Michael Schumacher poslaný na koniec štartového roštu v Monaku po tom, čo stewardi rozhodli, že úmyselne zastavil svoje auto v Rascasse, aby zabránil ostatným jazdcom prekonávať jeho čas. O osem rokov neskôr Nico Rosberg zastavil svoje auto v Mirabeau počas Q3 i spustil žlté vlajky, ktoré zabezpečili, že jeho čas pole position nebude prekonaný, ale nebol potrestaný.

„Stáva sa to, väčšinou to nie je zámer,“ povedal Verstappen. Ale stáva sa to v Monaku, stáva sa to aj na iných pouličných okruhoch, takže sa s tým jednoducho musíte vyrovnať.

Galéria: Tréning Veľkej ceny Monaka na obrázkoch

Jazdec Red Bullu povedal, že „nič nie je dohodnuté ani stanovené“ o tom, ako aj sa budú takéto incidenty riešiť, ak budú vyzerať podozrivo. „Ale už niekoľkokrát sa stalo, že v druhej jazde bola červená vlajka.“ Len sa potrebujem uistiť, že prvá jazda je dobrá.“

Iné série, ako aj napríklad IndyCar, majú už mnoho rokov pravidlá, ktoré zaisťujú, že vodiči nemôžu ťažiť zo spôsobenia červenej vlajky. Ale F1…

Čítať ďalej

Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu