piatok, 19 apríla, 2024

Éterická sila rastlín ukrytá do vôní olejov

Vedeli ste, že príroda nám ponúka liečivú silu na každý náš problém? V kvetoch rastlín, v ich stonkách, ale aj útrobách ich koreňového systému prúdi množstvo cenných a zdraviu prospešných látok nazývaných tiež silice. Šetrne a efektívne vyextrahované, väčšinou lisovaním za studena alebo parnou destiláciou, nám tak ponúkanú nespočetné možnosti využitia či už v medicíne, alebo v kozmetike.

Vznik aromaterapie z pohľadu histórie

Rastliny tu boli dávno pred samotným ľudstvom. Dnes sú vyzbrojené odolnosťou a celú svoju genetickú výbavu sú nám odhodlané odovzdať.

Už v starovekej arabskej civilizácii sa o terapeutických účinkoch esenciálnych olejov veľmi dobe vedelo. Vtedajší spôsob destilácie významne zefektívnil v tom čase slávny lekár Avicenna, ktorý spísal liečivé účinky viac ako 800 rastlín a do histórie sa zapísal tiež destilačným zariadením na výrobu vzácneho ružového oleja.

Za otca aromaterapie sa však považuje Nicholas Culpeper, anglický bylinkár, botanik a lekár, ktorý zdokumentoval jeden z najpodrobnejších herbárov rastlín v prírode a ich účinkov na zdravie človeka.

S rozmachom farmaceutického priemyslu začiatkom 19. storočia sa však syntetické liečivá dostávajú výrazne do centra záujmu a terapeutická hodnota prírodných esenciálnych olejov sa potláča do úzadia. Oživenie sa jej dostáva až v 20. storočí, keď francúzsky chemik René Maurice Gattefossé náhodou objavil liečivú silu levanduľového oleja. Práve táto jeho osobná skúsenosť upriamila jeho pozornosť k ďalšiemu štúdiu a výskumu terapeutických vlastností éterických olejov rastlín. Jeho zásluhou bol v roku 1928 prvýkrát v histórii použitý termín aromaterapia.

Aromaterapia dnes

V súčasnej dobe aromaterapia zažíva nevídaný vzostup a teší sa veľkej popularite. Možno je to následkom toho, že ľudia sú už unavení z farmaceutických produktov a ich nežiaducich účinkov na zdravie a stále viac ich to ťahá späť k prírode a liečivej sile 100 % esenciálnych olejov.

Tie vo svojej jednoduchosti a čistote na rozdiel od moderných farmaceutických syntetík nemajú žiadne vedľajšie účinky. Sú len zdrojom zdravia, harmónie tela a duše a pokoja, ktoré ich používaním vieme dosiahnuť.

Máme veľké šťastie, že sa tento tradičný a rokmi overený vplyv esenciálnych olejov na naše zdravie vracia späť do alternatívnej medicíny, ale aj do bežných oblastí nášho života. Nie je príjemné vracať sa po celom dni domov a uvoľniť svoju myseľ rozptýlením niekoľkých kvapiek oleja pomocou difuzéra do vzduchu alebo si dopriať uvoľňujúcu olejovú masáž? Sila prírody ukrytá v esenciálnych olejoch je nekonečná a stále neprebádaná. Vône vplývajú rôzne na zdravie človeka, jeho náladu, psychický stav, ale dokážu mu dodať aj sily fyzické. Bol by hriech nevyužiť tento obrovský potenciál, ktorý nám rastliny a výťažky z nich ponúkajú.

 

...
Redakcia
Redakciahttp://dnesky.sk
Zaujímajú vás aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta? Dnesky.sk vám prinášajú prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.
NAJNOVŠIE SPRÁVY
- Reklama -Zľavy na pobyty na Slovensku
ŠPORT
PODOBNÉ SPRÁVY
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu